← Powrót do aktualności
Technologia

VW ID. Polo 2026: Teraz wersja o mocy 85 kW dostępna jest również w wyposażeniu Life

VW ID. Polo 2026: Teraz wersja o mocy 85 kW dostępna jest również w wyposażeniu Life

Nowa wersja VW ID. Polo: Podstawowa wersja z silnikiem o mocy 85 kW i małą baterią była dotychczas dostępna tylko w skromnym wyposażeniu podstawowym Trend. Teraz można ją również skonfigurować jako Life. Dzięki temu samochód kosztuje 27.995 euro. Po odliczeniu „premii zakupowej ID.” w wysokości 1.500 euro pozostaje 26.495 euro. To o 1.500 euro więcej niż kosztuje wersja podstawowa, na którą nie ma żadnej zniżki.

Pierwsze egzemplarze VW ID. Polo zostały zarejestrowane już w maju 2026 roku, ale ich liczba była tak mała, że prawdopodobnie były to samochody testowe i demonstracyjne. Seriowa produkcja w hiszpańskim Martorell koło Barcelony rozpoczęła się dopiero w czerwcu. Do końca września w Niemczech odnotowano nieco ponad 1.500 nowych rejestracji.

Podczas rozpoczęcia zamówień w maju 2026 roku w wersjach Life i Style można było skonfigurować jedynie wariant o mocy 155 kW z dużym akumulatorem o pojemności 52 kWh. Obecnie wszystkie warianty są dostępne do zamówienia, co dotyczy również ID. Polo GTI. Podstawą techniczną ID. Polo jest udoskonalona platforma elektryczna MEB+ z napędem przednim, na której opierają się również ID. Cross, Skoda Epiq oraz Cupra Raval. Zebraliśmy wszystkie informacje na temat tej serii.

Zewnętrzny wygląd | Wnętrze | Napędy/akumulatory | Ceny/wyposażenie

Galeria zdjęć: VW ID. Polo Trend (2026)

Zewnętrzny wygląd

VW ID. Polo po raz pierwszy prezentuje nowy design „Pure Positive”. Wygląda dość stonowanie i tradycyjnie w porównaniu z oryginalnym ID.3. Reflektory przednie oraz chromowana linia poniżej przypominają przyjazny uśmiech. Ponadto znajduje się tu świetlisty pas oraz oświetlony logo VW pośrodku. Niżej znajduje się szeroki otwór powietrzny oraz boczne otwory przepływowe, prawdopodobnie pełniące funkcję zasłon powietrznych. Z tyłu dominuje ciągły czarny pas z prostokątnymi elementami po lewej i prawej stronie. W najwyższej wersji pomiędzy nimi znajdują się ciągłe czerwone linie świetlne.

VW ID. Polo Trend (2026)

W wersjach Trend i Life z tyłu znajduje się czarna listwa z prostokątnymi elementami po lewej i prawej stronie

Zdjęcia: Volkswagen

VW ID. Polo (2026)

W najwyższej wersji Style prostokątne elementy łączy czerwona taśma oświetleniowa

Zdjęcia: Volkswagen

W porównaniu z ID.3 Neo ID. Polo jest o ponad 20 cm krótszy, a rozstaw osi jest o około 17 cm mniejszy. Ponadto ten mały samochód jest o trzy centymetry niższy od modelu kompaktowego.

Długość

Szerokość

Wysokość

Rozstaw osi

Bagażnik

VW ID. Polo

4.053 mm

1.816 mm

1.530 mm

2.592 mm

441–1.240 litrów

VW ID.3 Neo

4.265 mm

1.809 mm

1.561 mm

2.769 mm

383–1.336 litrów

Bagażnik w ID. Polo jest jeszcze większy, gdy oparcia tylnych siedzeń są wyprostowane. Za to odpowiada zapewne szczególnie głęboka przestrzeń pod podłogą bagażnika. Żaden z tych dwóch modeli nie posiada schowka w przedniej części pojazdu.

VW ID. Polo (2026)

ID. Polo to samochód z napędem przednim, który z tyłu ma tylko oś z łączonymi kierownicami. Dlatego ma ogromną przestrzeń pod podłogą.

Zdjęcie: Volkswagen

W maju można było zamawiać tylko pięć kolorów (niebieski, czarny, ciemnoszary, srebrny i metaliczny żółty w odcieniu pytona). Obecnie dodano jeszcze biały i czerwony. Nadal żółtawy odcień jest jedynym lakierem dostępnym bez dopłaty. Dostępne są standardowo koła 17-calowe, a opcjonalnie 18- i 19-calowe.

Wnętrze

Tak jak VW ID.3 Neo, również ID. Polo posiada 10-calowy ekran instrumentów oraz 12,9-calowy ekran dotykowy. Również kierownica z fizycznymi przyciskami po lewej i prawej stronie jest identyczna, a projekt wnętrza przynajmniej bardzo podobny.

VW ID. Polo Trend (2026)

VW ID. Polo

Zdjęcia: Volkswagen

VW ID.3 Neo (2026)

VW ID.3 Neo

Zdjęcia: Volkswagen

Lusterka boczne reguluje się za pomocą znajomego z modeli VW przycisku w formie joysticka, a ponadto znajdują się cztery przyciski do sterowania czterema podnosikami szyb. Pod ekranem dotykowym również znajdują się fizyczne przyciski do sterowania klimatyzacją i innymi funkcjami. W centralnej konsoli oba modele mają pokrętło do regulacji głośności. Tryby P, N, R, D i B aktywuje się za pomocą dźwigni po prawej stronie kierownicy. Funkcja do regulacji rekuperacji dostępna jest tylko w modelu VW ID. Polo GTI. W trybie B możliwe jest jazda jedną pedałem – oznacza to, że samochód zatrzymuje się automatycznie po zwolnieniu pedału gazu.

Silniki i baterie

VW ogłosiło łącznie cztery wersje napędowe ID. Polo, od podstawowej wersji o mocy 85 kW po silniejszy ID. Polo GTI o mocy 166 kW. Wszystkie wersje będą wyposażone w nowy silnik elektryczny o oznaczeniu APP290, przy czym liczba ta odnosi się do maksymalnego momentu obrotowego wynoszącego 290 Nm. Dlatego moment obrotowy jest taki sam we wszystkich wersjach. O ile wiemy, użyto inwertera na bazie węgliku krzemuowego; nie zostało to jednak oficjalnie potwierdzone.

VW ID. Polo (2026)

Zdjęcie: Volkswagen

Dwie słabsze wersje otrzymają akumulator typu LFP, natomiast silniejsze – akumulator NMC o pojemności 52 kWh netto. Oto najważniejsze dane:

VW ID. Polo

85 kW

VW ID. Polo

99 kW

VW ID. Polo

155 kW

VW ID. Polo

GTI

Silnik

FWD 85 kW,

290 Nm

FWD 99 kW,

290 Nm

FWD 155 kW,

290 Nm

FWD 166 kW,

290 Nm

0–100 km/h / Prędkość maks.

10,6 s /

160 km/h

9,5 s /

160 km/h

7,1 s /

160 km/h

6,8 s /

175 km/h

Spalanie wg WLTP

13,3–14,0

kWh/100 km

13,6–14,9

kWh/100 km

13,3–14,7

kWh/100 km

14,2–15,7

kWh/100 km

Spalanie na autostradzie

17,9–20,1

kWh/100 km

18,2–19,4

kWh/100 km

17,5–19,0

kWh/100 km

18,3–19,9

kWh/100 km

Pojemność baterii netto

37 kWh (LFP)

37 kWh (LFP)

52 kWh (NMC)

52 kWh (NMC)

Zasięg wg WLTP

301–334 km

308–331 km

416–454 km

390–431 km

Standardowo ładowanie odbywa się prądem przemiennym o mocy 11 kW, a w zależności od baterii – prądem stałym do 88 lub 105 kW. Czas ładowania prądem stałym jest o minutę dłuższy przy większej baterii. Dzięki większej pojemności netto ta wersja ładowa się jednak efektywniej, co wynika z obliczonej przez nas szybkości ładowania wynoszącej 52 kWh × 0,7 / 24 min = 1,5 kWh/min. Obliczyliśmy również średnią moc ładowania w zakresie od 10 do 80%; wynika ona z pomnożenia wartości niezaokrąglonej przez 60 min/h:

VW ID. Polo

85 kW

VW ID. Polo

99 kW

VW ID. Polo

155 kW

VW ID. Polo

GTI

Moc ładowania AC/DC

do 11 / 88 kW

do 11 / 88 kW

do 11 / 105 kW

do 11 / 105 kW

Czas ładowania prądem stałym

10–80 %

23 min

23 min

24 min

24 min

Szybkość ładowania DC.

1,1 kWh/min

1,1 kWh/min

1,5 kWh/min

1,5 kWh/min

Średnia moc ładowania

68 kW

68 kW

91 kW

91 kW

Ładowanie zwiększające zasięg

do 10,2 km/min

do 10,0 km/min

do 13,2 km/min

do 12,6 km/min

Dla długich tras ważniejsze jest zapewne ładowanie zwiększające zasięg. W przypadku wersji o mocy 155 kW uzyskuje się do 454 km × 0,7 / 24 min = 13,2 km/min. Oznacza to, że w ciągu minuty ładowania można zasilić auto na około 13 km. To nie jest wartość rekordowa, ale dla samochodu małego jest całkiem przyzwoita. Dla porównania: Renault 5 z baterią o pojemności 52 kWh osiąga zaledwie 8,8 km/min.

Ceny i wyposażenie

Wersja podstawowa Trend posiada 17-calowe stalowe koła, oświetlenie LED, asystenta świateł drogowych, elektrycznie regulowane i podgrzewane lusterka zewnętrzne, czujniki parkowania z tyłu oraz klimatyzację jednokanałową. Pakiet zimowy za 545 euro oferuje klimatyzację dwukanałową oraz podgrzewanie siedzeń i kierownicy. Zarówno ten pakiet, jak i tempomat z adaptacyjną kontrolą odległości (ACC), można później aktywować za pomocą oprogramowania.

Do wyposażenia Life należą dodatkowo czujnik deszczu, elektrycznie składane lusterka zewnętrzne z funkcją pamięci, Apple CarPlay i Android Auto, bezprzewodowe ładowanie telefonu, tempomat z adaptacyjną kontrolą odległości, ostrzeżenie o martwych kątach, kamera tylna, a także czujniki parkowania z przodu oraz podłoga w bagażniku. Brakujący system nawigacyjny dostępny jest w ramach pakietu „Innovision Pro” za dodatkową opłatę 750 euro.

W wersji Style dodatkowo znajdują się 17-calowe koła aluminiowe, reflektory Matrix LED z czujnikiem światła, przyciski do wycieraczek, oświetlone uchwyty drzwi, ogrzewanie siedzeń i kierownicy, automatyczna klimatyzacja dwuzonowa, pedały aluminiowe, bardziej sportowe siedzenia oraz bezkluczykowe otwieranie – w wersji Life otwieranie również odbywa się bez klucza, ale najwyraźniej za pomocą przycisków na uchwytach drzwi.

VW ID. Polo

85 kW

VW ID. Polo

99 kW

VW ID. Polo

155 kW

Trend

(brak zniżki)

24.995 euro

—

—

Life

(zniżka 1.500 €)

27.995 euro

po zniżce 26.495 euro

29.195 euro

po zniżce 27.695 euro

33.795 euro

po zniżce 32.295 euro

Style

(zniżka 2.500 €)

—

32.395 euro

po zniżce 29.895 euro

36.995 euro

po zniżce 34.495 euro

Od wymienionych cen można do końca 2026 roku odjąć jeszcze „ID. Kaufprämie”, ale tylko dla wersji Style i Life, a nie dla Trend. Ta zniżka jest od lipca 2026 roku zmniejszana o 500 euro za każdym razem i wynosi obecnie 1.500 lub 2.500 euro.

Do konkurentów VW ID. Polo należą Renault 5 z mocą 90 lub 110 kW oraz Cupra Raval, który jednak jeszcze nie ma wersji z silnikiem o mocy 85 kW. VW ID.3 Neo, który znajduje się o klasę wyżej niż ID. Polo, kosztuje od 33.995 euro (z zniżką od 30.995 euro). Ta wersja ma moc 125 kW i zasięg do 417 km.

Wszystko o ID. Cross i o małych samochodach elektrycznych:

Podsumowując

Gdy weźmiemy pod uwagę model GTI, VW ID. Polo dostępny jest teraz w czterech kombinacjach silnika i baterii. Warianty różnią się mocą, ale nie momentem obrotowym. Zasięg elektrycznego Polo z baterią o pojemności 52 kWh wynosi około 450 km, co jest przyzwoitym wynikiem dla małego samochodu elektrycznego. Kto chce przejechać dłuższą odległość, musi kupić model kompaktowy, takiego jak Kia EV3 lub Skoda Elroq.

Ostatnia aktualizacja z 31 października 2026 roku: dodano nową wersję 85 kW Life, uwzględniono zmienione zniżki, zaktualizowano zużycie paliwa i zasięg.