Wszystkie silniki w elektrycznym Citroen C3

Citroen e-C3 oferuje dwa różne podejścia do interpretacji kompaktowego samochodu elektrycznego. Wersja Urban Range skupia się przede wszystkim na codziennych dojazdach, natomiast wersja z większym akumulatorem zapewnia większy zasięg oraz szybsze ładowanie o wyższej mocy.
Silnik pozostaje niezmienny i ma moc 113 KM. Zmieniają się natomiast akumulatory o pojemności 30 i 44 kWh, a także niektóre cechy wpływające na użytkowanie samochodu. Przyjrzyjmy się wszystkim różnicom.
Citroen e-C3, silnik i akumulatory
Wszystkie modele e-C3 wykorzystują przedni silnik elektryczny o mocy 113 KM, z momentem obrotowym 125 Nm i napędem przednim, ale różnią się między sobą dwiema wersjami w zależności od pojemności akumulatora (w obu przypadkach z chemicznością LFP).

Citroen e-C3 Urban Range
Zdjęcie: Citroën
Urban Range o pojemności 30 kWh to wersja przeznaczona głównie do użytku w mieście. W włoskiej cenie podana jest zasięg 204 km w cyklu WLTP połączonym, który wzrasta do 300 km przy wyłącznym użytkowaniu miejskim. Deklarowany zużycie energii wynosi od 16,7 do 17,3 kWh/100 km.
Przyspieszenie z 0 do 100 km/h trwa 11,6 sekundy, a maksymalna prędkość wynosi 125 km/h.
Najważniejsza różnica w porównaniu z większą baterią dotyczy natomiast szybkiego ładowania. Przy prądzie stałym Urban Range przyjmuje do 30 kW, co pozwala na naładowanie baterii z 20% do 80% w około 36 minut. Jest to zatem rozwiązanie bardziej odpowiednie do ładowania podczas codziennych przerw niż do krótkich postojów podczas dłuższych podróży.

Citroen e-C3, wnętrze
e-C3 o pojemności 44 kWh, nazywana również Comfort Range, zachowuje tę samą moc, ale zwiększa zasięg. Według specyfikacji zasięg łączny wynosi 307 km, natomiast w warunkach miejskich osiąga 440 km. Deklarowane zużycie energii waha się od 16,2 do 19,0 kWh/100 km w zależności od konfiguracji.
Poprawiają się również osiągi: przyspieszenie z 0 do 100 km/h spada do 10,4 sekundy, a prędkość maksymalna wzrasta do 132 km/h.
Szybka ładowanie w tym modelu Citroen osiąga 100 kW prądu stałego. Dzięki temu wartości, pomimo większego akumulatora, ładowanie z 20% do 80% trwa około 26 minut, co o dziesięć minut mniej niż w wersji Urban Range.
Prądem przemiennym obie wersje mają ładowarkę jednofazową o mocy 7,4 kW. W wersji 44 kWh dostępna jest opcjonalnie ładowarka trójfazowa o mocy 11 kW.
Wersja
Moc
System napędowy
Bateria
Zasięg łączny
Zasięg w mieście
Podane zużycie paliwa
0–100 km/h
Maksymalna prędkość
Ładowanie AC/DC
Citroen e-C3 Urban Range
113 KM
Przód
30 kWh
204 km
300 km
16,7–17,3 kWh/100 km
11,6 sekundy
125 km/h
7,4 kW/30 kW
Citroen e-C3 Comfort Range
113 KM
Przód
44 kWh
307 km
440 km
16,2–19,0 kWh/100 km
10,4 sekundy
132 km/h
7,4 kW/100 kW
O Citroenie
Galeria zdjęć: Citroen e-C3 (2024)