Nowy Hyundai IONIQ 6 kosztuje od 33 240 funtów wraz z dotacją i oferuje zasięg 422 mil.

Hyundai ogłosił ceny modelu IONIQ 6 w Wielkiej Brytanii – początkowa cena wynosi 33 240 funtów, wliczając dotację na samochody elektryczne w wysokości 3 750 funtów. Samochód wyposażony jest w większy akumulator o pojemności 84 kWh, który zapewnia zadeklarowany zasięg do 422 mil. Zamówienia są już przyjmowane, a pierwsze dostawy planowane są na początek 2027 roku.
W ofercie dostępne są wersje Premium, N Line oraz N Line Evo, z silnikami napędzającymi tylne koła lub wszystkie koła, generującymi odpowiednio 229 KM i 325 KM. Oprócz ulepszenia akumulatora, Hyundai zmienił wygląd zewnętrzny pojazdu, odnowił wnętrze i zachował architekturę elektryczną 800V, która umożliwia ładowanie od 10% do 80% pojemności akumulatora w ciągu 18 minut.
Jednak podana cena bazowa oraz najdłuższy zasięg odnoszą się wyłącznie do wersji Premium z napędem tylnym. Hyundai twierdzi, że ta wersja oraz N Line RWD w cenie 36 240 funtów spełniają warunki do otrzymania dotacji. Pozostałe trzy warianty są wymienione bez dotacji, przy czym cena N Line Evo AWD sięga 46 770 funtów.
Przed przyznaniem dotacji obie wersje spełniające warunki kosztowały odpowiednio 36 990 funtów i 39 990 funtów. To sprawia, że różnica pomiędzy wersjami objętymi dotacją a tymi bez niej jest znacząca: przejście z N Line RWD na N Line AWD zwiększa podaną cenę zakupu o 7 250 funtów, chociaż różnica cenowa przed przyznaniem dotacji wynosi 3 500 funtów.
Ashley Andrew, prezes Hyundai & Genesis UK, powiedział: „Nowy IONIQ 6 o stylu inspirowanym samochodami elektrycznymi jest bardziej dynamiczny niż kiedykolwiek, a ulepszone wyposażenie oraz dostosowana cena zwiększają jego atrakcyjność dla klientów szukających stylu, nowoczesnych technologii i dobrej ceny. Dodanie rządowego dofinansowania na samochody elektryczne do modelu IONIQ 6 sprawia, że to zachęcające zestawienie staje się jeszcze bardziej dostępne.”
Najtańszy model oferuje również najlepsze osiągi dla kierowców, dla których ważna jest dystans jazdy między ładowaniami. Wersja Premium łączy baterię o pojemności 84 kWh i silnik z napędem na tylne koła o mocy 229 KM z 18-calowymi kółkami ze stopu, co pozwala osiągnąć maksymalny zadeklarowany zasięg Hyundai na poziomie 422 mil oraz efektywność 4,6 mil/kWh. Przyspieszenie z 0 do 62 mph trwa 7,4 sekundy.
Zarówno N Line RWD, jak i N Line Evo RWD zachowują tę samą moc i czas przyspieszenia, ale ich deklarowany zasięg spada do 364 mil, przy efektywności wynoszącej 4,2 mile/kWh. Obie wersje mają 20-calowe koła. Różnica 58 mil oznacza, że klienci wybierający bardziej sportową wersję rezygnują z prawie 14% deklarowanego zasięgu modelu Premium.
Pojazdy z napędem na wszystkie koła dostępne są w wersjach N Line i N Line Evo, ich ceny wynoszą odpowiednio 43 490 funtów i 46 770 funtów. Moc wzrasta do 325 KM, co skraca czas przyspieszenia z 0 do 62 mph do 5,1 sekundy. Hyundai deklaruje zasięg do 354 mil oraz efektywność 4,0 mile/kWh dla obu wersji. Każda wersja ma maksymalną prędkość 115 mph.
Są to dane producenta, a nie wyniki testów drogowych WhichEV. Rzeczywista odległość pomiędzy punktami ładowania zależy od warunków i sposobu użytkowania, ale specyfikacja jasno wskazuje na wybór zakupowy: model Premium stawia na zasięg i cenę, natomiast wersje AWD oferują znacznie szybsze przyspieszenie.
Dla kupujących porównujących oba modele Evo, napęd na wszystkie koła kosztuje dodatkowo 3 500 funtów. W odróżnieniu od różnicy pomiędzy silnikami w wersjach N Line, ta różnica nie jest wpływana przez dotację, ponieważ żadna z wersji Evo nie jest uznawana za kwalifikującą się do niej. Dodatkowa wydajność idzie w parze z niewielkim zmniejszeniem podawanego zasięgu: 10 mil odróżnia samochody z napędem tylnym od tych z napędem na wszystkie koła, w porównaniu z znacznie większą różnicą pomiędzy modelem Premium a wersją N Line w konfiguracji z napędem tylnym.
Zdolność ładowania jest stała we wszystkich wersjach modelu. Hyundai podaje, że ładowanie baterii z 10% do 80% za pomocą szybkiego ładowarki o mocy 350 kW zajmuje około 18 minut, natomiast przy użyciu ładowarki o mocy 50 kW – godzinę i 20 minut. Wartość 350 kW odnosi się do sprzętu ładowania użytego do tego szacunku, a nie do deklarowanej maksymalnej szybkości ładowania samochodu.
W przypadku ładowania prądem przemiennym Hyundai podaje, że pełne naładowanie z 0% do 100% przy użyciu zasilania o mocy 11 kW trwa siedem godzin i 35 minut. Podgrzewanie baterii wraz z funkcją pre-kondycjonowania jest standardem we wszystkich trzech wersjach modelu, podobnie jak pompa ciepła. Te funkcje są dostępne już w najtańszej wersji samochodu, a nie są przeznaczone wyłącznie dla droższych wariantów.

Premium obejmuje również podgrzewane fotele przednie, podgrzewany kierownicę, system klimatyzacji dwuzonowej oraz elektrycznie regulowane fotele przednie. Do standardowego wyposażenia należą integrowane z deską rozdzielczą automatyczne uchwyty drzwi, inteligentne reflektory LED typu matrix, świecy wycieraczek z czujnikiem deszczu oraz elektrycznie sterowana pokrywa bagażnika, a także czujniki parkowania z przodu i z tyłu oraz kamera cofania.
Deska rozdzielcza łączy 12,3-calowy cyfrowy wyświetlacz wskaźników z 12,3-calowym ekranem dotykowym do nawigacji i rozrywki. Do standardowych funkcji łączności należą Apple CarPlay, Android Auto, bezprzewodowe odzwierciedlanie ekranu, bezprzewodowe ładowanie telefonu oraz aktualizacje przez sieć. Dla pasażerów z przodu i z tyłu dostępne są gniazdka USB-C, a w całej gamie montowane są wewnętrzne gniazdka łączące pojazd z ładunkiem.
Wyposażenie związane z bezpieczeństwem i pomocą kierowcy obejmuje system Forward Collision Avoidance Assist, system Blind Spot Collision Avoidance Assist oraz Highway Drive Assist 2 z funkcją wykrywania rąk kierowcy. Standardem są również asystent utrzymywania pasa ruchu, inteligentna asystencja przy przestrzeganiu prędkości oraz inteligentny kontroler prędkości z funkcją stop-and-go. Lista wyposażenia umożliwia klientom wybierającym wersję Premium dostęp do większości technologii wspomagających kierowcę.
N Line kosztuje o 3 000 funtów więcej niż wersja Premium po odliczeniu dotacji i skupia się na bardziej sportowym wyglądzie oraz dodatkowych udogodnieniach komfortowych. Oprócz większych kół posiada czarne emblematy Hyundai, wysokoglossowe czarne zderzaki, metalowe pedały sportowe, metalowe osłony drzwi oraz kierownicę typu N. Czerwone szwy i elementy dekoracyjne wyróżniają jego wykończenie z tkaniny i skóry.
Ulepszenie to obejmuje również ogrzewane tylne siedzenia oraz podparcie lędźwiowe dla pasażera z przodu. Klienci, którzy wybiorą wersję z napędem na tylne koła N Line, otrzymują więc zmiany w wyglądzie i wyposażeniu, a nie lepsze osiągi – moc 229 KM oraz czas przyspieszenia z 0 do 100 km/h na 7,4 sekundy są takie same jak w wersji Premium.

N Line Evo RWD kosztuje od 43 270 funtów, czyli o zaledwie 220 funtów mniej niż N Line AWD. Dzięki temu istnieje konkurencyjna cena pomiędzy bardziej kompleksowo wyposażoną wersją z napędem na tylne koła a szybszą wersją z napędem na wszystkie koła w średnim pakiecie. Wersja Evo oferuje wykończenie skórzanym i zamszowym, zamszową podsufitkę, funkcję pamięci dla siedzenia kierowcy, siedzenia relaksacyjne z przodu oraz klimatyzację w tylnych siedzeniach.
Inne ulepszenia w modelu Evo to elektryczny dach sunroof, wyświetlacz umieszczony nad kierownicą, system kamer obejmujących cały pojazd, zdalna asysta w parkowaniu oraz pomoc w unikaniu zderzeń podczas parkowania. Do głównych udogodnień należą również Digital Key 2, funkcja Walk-Away Lock, zewnętrzny adapter łączący pojazd z ładunkiem oraz system audio Bose z siedmioma głośnikami i subwooferem. Cyfrowe lusterka boczne są opcjonalne w modelu Evo.
Z zewnątrz Hyundai przekształcił przednią część pojazdu IONIQ 6 i podniósł maskę, jednocześnie rozszerzając czarną okładzinę dolnej części nadwozia na drzwi. Z tyłu zamiast charakterystycznego spoilera z poprzedniego modelu znajduje się wydłużony element w kształcie ogona kaczki. Hyundai twierdzi, że te zmiany zachowują efektywność aerodynamiczną, nadając samochodowi bardziej płynny wygląd.
Zaktualizowany samochód ma długość około 4,93 metra oraz rozstaw osi wynoszący 2950 mm. Hyundai podaje, że bagażnik ma pojemność 401 litrów, a przestrzeń pod maską – 45 litrów; maksymalna zdolność holowania przy hamowaniu wynosi 1500 kg. Tylne siedzenia można rozdzielić i złożyć w stosunku 60:40.
W cenie jest lakier w kolorze Ultimate Red metalik; inne wersje lakierów metalikowych i perłowych kosztują 750 funtów, a wersje matowe – 1250 funtów. Dostępne kolory zależą od wersji wyposażenia. Wszystkie wersje objęte są pięcioletnią gwarancją Hyundai na nieskończoną liczbę przejechanych kilometrów, natomiast bateria wysokonapięciowa jest objęta gwarancją na okres osiem lat lub 100 000 mil.