← Powrót do aktualności
Regulacje

Nowe rejestracje w październiku 2026 roku: samochody elektryczne stanowią 37 procent

Nowe rejestracje w październiku 2026 roku: samochody elektryczne stanowią 37 procent

W październiku 2026 roku zarejestrowano 94.086 nowych samochodów elektrycznych, co o 79,5 procent więcej niż w analogicznym miesiącu rok wcześniej. Ich udział na rynku wyniósł 37,0 procent, podczas gdy liczba samochodów z silnikami benzynowymi spadła o 40,5 procent, a ich udział zmniejszył się do 15,1 procenta.

Reklama

W październiku 2025 roku udział czystych samochodów elektrycznych w nowych rejestracjach wynosił jeszcze 21,0 procent, natomiast we wrześniu 2026 roku był to 34,5 procent. Teraz Federalne Urząd ds. Transportu Drogowego (KBA) opublikował dane za październik 2026 roku. Łącznie w Niemczech na drogi trafiło 254.492 samochody osobowe, co oznacza 1,7 procent więcej niż w poprzednim miesiącu i 0,9 procent mniej niż we wrześniu. Od stycznia do października zarejestrowano 2.476.290 samochodów osobowych, co stanowi wzrost o 4,9 procent. Liczba nowych rejestracji samochodów prywatnych wzrosła w październiku o 20,6 procent i osiągnęła 40,7 procent, natomiast liczba rejestracji samochodów firmowych spadła o 8,2 procent.

Rodzaje napędu: samochody elektryczne stanowią 37 procent

Przy 94.086 nowych rejestracjach pojazdów elektrycznych na baterie (BEV) odnotowano wzrost o 79,5 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem ubiegłego roku. W porównaniu z wrześniem, gdy zarejestrowano 88.599 samochodów elektrycznych, oznacza to wzrost o około 6,2 procent. Udział tego typu pojazdów na rynku wyniósł 37,0 procent – ponad co trzeci nowy samochód osobowy był w pełni elektryczny.

Nieco większą grupę stanowiły pojazdy z napędem hybrydowym: do tej kategorii należało 95.931 nowych aut (-5,6 procent), a ich udział wyniósł około 37,7 procent. W tym liczba 28.499 hybryd typu Plug-in, których liczba spadła o 7,9 procent, co dało im udział 11,2 procent. Po wyłączeniu hybryd typu Plug-in, pozostałe hybrydy stanowiły 67.432 pojazdy, co odpowiada około 26,5 procent. Razem pojazdy z możliwością ładowania, czyli samochody elektryczne i hybrydy typu Plug-in, osiągnęły liczbę 122.585 sztuk, co stanowi około 48,2 procent wszystkich nowych rejestracji.

Samochody z silnikami benzynowymi liczyły 38.516 nowych rejestracji, co oznacza 40,5 procent mniej niż w październiku 2025 roku. Ich udział spadł do 15,1 procenta. W przypadku samochodów z silnikami diesla KBA odnotowało 23.882 pojazdy (-21,6 procent) oraz udział 9,4 procenta. Razem benzyny i diesle stanowiły 62.398 jednostek, co odpowiada około 24,5 procentowi. Dodatkowo odnotowano 2.065 samochodów napędzanych gazem płynnym, co stanowi wzrost o 121,6 procent przy udziale 0,8 procenta.

Reklama

Marki: BYD i MG Roewe rosną, Opel i Hyundai tracą

Tabela marek w tym komunikacie KBA obejmuje wszystkie rodzaje napędu i nie podaje liczby samochodów elektrycznych dla poszczególnych marek.

Niemieckie marki

Najwyższy procentowy wzrost wśród niemieckich marek osiągnął Smart – 59,5 procent przy udziale 0,3 procenta. Dwucyfrowy wzrost odnotowały również Mini (+25,0 procent/1,7 procenta) oraz MAN (+12,0 procent/0,0 procenta). Mercedes wzrósł o 8,5 procenta i osiągnął udział rynkowy 10,3 procenta, natomiast BMW z wzrostem o 0,1 procenta pozostało praktycznie na poziomie z poprzedniego roku, osiągając 9,3 procenta.

Spadki odnotowały Opel (-24,1 procent/4,0 procenta), Ford (-9,8 procent/2,9 procenta), Audi (-8,4 procenta/6,9 procenta), Porsche (-5,7 procenta/0,9 procenta) oraz VW. Liczba nowo zarejestrowanych pojazdów marki VW spadła o 4,0 procenta, ale dzięki udziałowi 18,2 procenta pozostała ona najpopularniejszą marką.

Marki importowane

Wśród marek importowanych, które stanowią co najmniej 1,5 procent rynku, największy wzrost odnotował BYD – z 5.173 nowymi rejestracjami i wzrostem o 54,3 procent, co dało mu udział 2,0 procenta. Dwucyfrowy wzrost osiągnęły również MG Roewe (+48,5 procent/1,6 procent), Mazda (+23,5 procent/1,5 procent), Kia (+19,4 procent/2,4 procent), Dacia (+15,4 procent/2,7 procent) oraz Citroën (+10,0 procent/1,8 procent). Renault (+7,8 procent/2,2 procent) i Fiat (+7,4 procent/1,7 procent) rosły jednocyfrowo.

Poniżej poziomu z poprzedniego roku pozostały Hyundai (-15,3 procent/2,7 procent), Skoda (-12,1 procent/7,7 procent), Seat (-8,7 procent/4,8 procent), Toyota (-7,5 procent/2,7 procent), Volvo (-4,1 procent/1,7 procent) oraz Peugeot (-1,0 procent/1,9 procent). Skoda pozostała najważniejszą marką importowaną pod względem udziału w rynku.

Zgodnie z tabelą marek KBA, poniżej progu 1,5 procenta znajdowały się niektóre marki o wysokich tempach wzrostu. Tesla odnotowała 2.932 nowe rejestracje (+290,9 procent/1,2 procenta), podczas gdy jej udział we wrześniu wynosił jeszcze 4,9 procenta. Od stycznia do października było to 47.742 pojazdy (+206,1 procent/1,9 procenta). Leapmotor osiągnął 3.661 pojazdów (+288,6 procent/1,4 procenta), a Xpeng – 1.380 pojazdów (+284,4 procent/0,5 procenta).

Segmenty: SUV-y przed samochodami małymi i klasy średniej

Samochody SUV ponownie stanowiły najsilniejszy segment, zajmując 37,8 procent rynku i wykazując wzrost o 13,3 procent. Za nimi uplasowały się małe samochody (+9,1 procent/13,7 procent) oraz samochody klasy kompaktowej (-15,3 procent/13,6 procent). Największy wzrost odnotowały minivany – o 20,6 procent, przy udziale 2,8 procenta. Również samochody klasy wyższej (+11,1 procent/0,6 procent), pojazdy typu utility (+3,6 procent/4,4 procent) oraz górna klasa średnia (+1,3 procent/5,4 procent) wykazały wzrost.

Spadek odnotowały minivan-y (-41,6 procent/0,5 procent), samochody sportowe (-22,2 procent/0,4 procent), pojazdy rekreacyjne (-20,2 procent/1,3 procent), duże van-y (-15,6 procent/1,2 procent), samochody klasy średniej (-7,0 procent/8,0 procent) oraz samochody terenowe (-6,4 procent/9,8 procent).

Pojazdy użytkowe, motocykle i rynek samochodów używanych

W przypadku pojazdów użytkowych liczba nowych rejestracji autobusów wzrosła o 39,2 procent, ciągników ogółem o 13,1 procent, a ciężarówek o 10,3 procent. Ciągniki siodłowe zanotowały wzrost o 19,6 procent, a pozostałe pojazdy silnikowe o 12,5 procent. Motocykle wykazały wzrost o 25,4 procent. Łącznie w październiku zarejestrowano 304.375 pojazdów silnikowych (+3,6 procent) oraz 20.997 przyczep (-1,6 procent).

Na rynku samochodów używanych zmienił właściciela 619.460 pojazdów silnikowych, co o 2,6 procent mniej niż w październiku 2025 roku. W przypadku samochodów osobowych było to 540.596 przekazów własności (-3,3 procent). Liczba przyczep wyniosła 35.771, co o 1,3 procent przewyższało wartość z poprzedniego roku.

TeslaBYDBMWMercedesHyundaiKiaFordGMVolvoPorscheAudiRenaultToyotaSkodaOpelPeugeotFiatDaciaMGXpengLeapmotorSmartEVBEVhybridplug-in

Źródło: GoingElectric