← Powrót do aktualności
Inne

Ultralekkie elektryczne rowery szosowe z silnikami o niewielkiej mocy są aktualnie popularne: oto 5 najbardziej polecanych modeli

Ultralekkie elektryczne rowery szosowe z silnikami o niewielkiej mocy są aktualnie popularne: oto 5 najbardziej polecanych modeli

Kategoria dróg w kolarstwie jest dość konserwatywna: i to nie tylko w przypadku rowerów elektrycznych, ogólnie rzecz biorąc, jest to dyscyplina, do której trendy nie dotarły łatwo. W konkretnym przypadku e-bike’ów użytkownicy nie przychylali się do idei jazdy z zwykłą grupą przy użyciu pomocy przy pedałowaniu pochodzącej, oczywiście, od silnika – to bowiem sprawiało, że ich właściciele stawali się „mniej kolarzami”.

Wiemy już, że to przekonanie jest dość powszechne, ale na przykład w przypadku rowerów górskich wydaje się, że stopniowo (na szczęście) zanika. A rowery szosowe, choć wolniej, również zaczynają pojawiać się w większej liczbie. Czego potrzebowała ta kategoria rowerów elektrycznych? Rowerów, które nie wyglądałyby na elektryczne. I marki to rozumieją, wprowadzając modele, które nie przypominają eBike’ów.

2182111 (1)

Czego potrzebuje rower elektryczny, by odnieść sukces na szosie?

Patrząc na katalogi najbardziej innowacyjnych producentów, widzimy, że dokładają ogromnych starań, by oferować modele przeznaczone do jazdy po drogach, odpowiadające gustom użytkowników, którzy chcą cieszyć się zaletami roweru elektrycznego, ale nie chcą odbiegać od kolegów z grupy, którzy nie korzystają z e-bike’ów. W tym celu rower e-road musi:

Posiadać rama na poziomie rowerów „muscular”: w tej kategorii najbardziej poszukiwanymi są ramy z węgla, które musi mieć dobry rower e-road. Jego geometria nie może znacznie różnić się od ramy roweru „muscular”, aby zapewnić odpowiednie zachowanie podczas jazdy. Jednak obecność silnika sprawia, że zasięg może być duży, dlatego większość producentów tworzy ramy e-bike’ów w stylu Gran Fondo, o bardziej relaksowanej (wygodnej) geometrii.

Silnik i bateria „minimalistyczne”: z wyjątkiem intensywnych wspinaczek jazda rowerem szosowym z prędkością powyżej 25 km/h jest niezwykle łatwa. Dlatego rower elektryczny musi być w stanie dotrzymać temu tempu, co stwarza dwie okoliczności: z jednej strony nie potrzebujemy dużej mocy w silnikach, wystarczy niewielki dodatek do pokonywania wzniesień. To sprawia, że nie są też potrzebne baterie o bardzo dużej pojemności. Z drugiej strony wszystko to pozwala na zmniejszenie masy, co jest konieczne do skutecznego jazdy bez wsparcia mocy. Ponadto niska masa przyczynia się do tego, o czym mowa w poprzednim akapicie, a mianowicie do tego, że rowery elektryczne szosowe muszą mieć zachowanie porównywalne z rowerami „mięśniowymi”.

TK26 LAUNCH DomanePlus TechFeatures 1

Niesamowite wyposażenie: kolarze szosowi są bardzo wymagający, wybierając nowy rower. W tej dyscyplinie poszukiwane są modele ekskluzywne, wyposażone w wysokiej jakości (i drogie) elementy. Nie chodzi o to, że rowery średniej półki się nie sprzedają, ale te z wyższej półki cieszą się dużym popytem. Dlatego też, aby rower e-road odniósł sukces, musi oferować w swojej ofercie modele bardzo ekskluzywne, a już zaczynamy je widzieć.

Nasza selekcja

Przeprowadziliśmy poszukiwania i analizy, aby w tym raporcie przedstawić modele, które uważamy za najbardziej odpowiednie do osiągnięcia sukcesu: nie ograniczyliśmy się do określonych serii, lecz przygotowaliśmy bezpośrednio model z każdej z nich, który naszym zdaniem najlepiej łączy w sobie wcześniej wymienione cechy. Wybrano 5 modeli: BMC Teammachine 01 AMP TWO (9.999 euro), Canyon Endurace:ONfly SUB-10 (9.999 euro), Ridley E-Noah Ultegra Di2 (od 7.999 euro), Scott Fastlane 10 (7.999 euro) oraz Trek Domane+ SL 9 AXS (8.999 euro).

BMC Teammachine 01 AMP TWO (9.999 euro)

Wybraliśmy Teammachine AMP zamiast Roadmachine AMP ze względu na bardziej sportowe podejście do użytkowania: montuje ono bardzo lekką jednostkę o niewielkiej mocy, dzięki czemu można mówić niemal o rowerze „mięśniowym”. Jak to zwykle bywa, charakteryzuje się on ekskluzywnością typową dla BMC – jego starannie wykonana rama została stworzona z włókna węglowego 01 Premium marki, które zapewnia doskonały stosunek sztywności do masy. Choć nie jest to najbardziej ekskluzywny model z serii Teammachine AMP, waży bardzo niewiele – zaledwie 10,2 kg. Jego cechą jest czysta i intensywna wydajność, przy geometrii, która niewiele różni się od modeli bez silnika tej szwajcarskiej marki.

bmc 2027 teammachine 01 amp two road e bike white 1 1800x1800

Zainstalowany silnik napędowy to ten obecnie najpopularniejszy w tego typu rowerach: jest to silnik TQ HPR40, silnik centralny o wadze porównywalnej z kółkiem koła (tylko 1,170 g), który oferuje bardzo umiarkowane parametry (maksymalna moc 200 W i moment obrotowy 40 Nm), dzięki czemu kolarz może nadal cieszyć się jazdą przypominającą jazdę manualną. Jako typowy nowoczesny silnik, jego parametry mocy można dostosować za pomocą aplikacji. Bateria to lekka bateria TQ o pojemności 292 Wh, którą opcjonalnie można uzupełnić o dodatkowy akumulator Range Extender o pojemności 160 Wh.

bmc 2027 teammachine 01 amp two road e bike white 4 c58604b8 ab93 4f0f 9768 c1e97bbec50b 1800x1800

Wyposażenie jest „potężne”: elektroniczna skrzynia biegów Shimano Ultegra Di2 (2x12), koła z węgla CE 40 SL Carbon (ramiona o szerokości opon 34 mm), rama zintegrowana z węgla ICS Carbon Evo lub rama Teammachine SLR 01 Gen 5 z węgla z wbudowanym światłem – to elementy, które czynią ten rower elektryczny godnym słynnej historii marki Teammachine.

Dane techniczne

Rama: włókno węglowe 01 Premium // Silnik: TQ HPR40 // Bateria: TQ 292 Wh // Skrzynia biegów: Shimano Ultegra Di2 (tarcze 50-34d / kasetka 11-34d) // Koła: CE 40 SL Carbon // Opony: Vittoria Corsa N.EXT 700x34 // Rama: ICS Carbon Evo // Waga: 10,20 kg // Więcej informacji na: BMC Teammachine AMP 01 TWO

Canyon Endurace:ONfly SUB-10 (9.999 euro)

Canyon z dumą podkreśla w swojej nazwie fakt, że jest rowerem elektrycznym do jazdy drogowej o wadze poniżej 10 kg – ten specjalny model Endurace:ONfly SUB-10 waży zaledwie 9,86 kg, co stanowi naprawdę imponujący wynik. Aby to osiągnąć, niemiecka marka stworzyła doskonałą ramę z węgla, której waga wynosi mniej niż 1 kg (a dokładnie 949 g w rozmiarze M), otoczoną komponentami najwyższej jakości.

2025 FULL endurace on fly cf 9 4046 R149 P04 m5zqh4

Podejście tego roweru jest konkurencyjne (jak na rower elektryczny), dzięki agresywnej geometrii, która sprawia, że jest to sprzęt bardzo responsywny: jak już wcześniej wspomnieliśmy, ma być to rower „mięśniowy”, ale z niewielkim dodatkiem mocy. Do osiągnięcia tego „niewielkiego dodatku mocy” również polegają na lekkim silniku TQ HPR40. Powtarzamy jeszcze raz: maksymalna moc 200 W, moment obrotowy silnika 40 Nm, nieskończone ustawienia oraz akumulator o pojemności 292 Wh, który można uzupełnić o dodatkowy akumulator o pojemności 160 Wh.

Wyposażenie jest niezwykle ekskluzywne – oprócz pomocy w obniżeniu wagi na wadze, zapewnia doskonałą wydajność na poziomie rowerów bez silnika: mamy tu na przykład lekką przekładnię Shimano Dura-Ace Di2 (2x12), koła DT Swiss ERC 1100 Dicut z węgla oraz elementy periferyjne również wykonane z węglowej fibry. Wyróżniają się również inne detale, które czynią z Endurace:ONfly SUB-10 rower nadający się do długich wycieczek, takie jak zestaw oświetlenia oraz lokalizator GPS zasilany bezpośrednio z baterii silnika.

Dane techniczne

Rama: fibra węglowa // Silnik: TQ HPR40 // Bateria: TQ 292 Wh // Przekładnia: Shimano Dura-Ace Di2 (tarcze 50-34d / kasetka 11-34d) // Koła: DT Swiss ERC 1100 Dicut // Opony: Schwalbe Pro One Evo Tube Type 700x28 // Rama kierownicy: CP0048 PACE T-Bar // Waga: 9,68 kg // Więcej informacji na: Canyon Endurace:ONfly SUB-10

Ridley E-Noah Ultegra Di2 (od 7.999 euro)

Ridley szczyci się tym, że jako pierwsza marka wprowadziła na rynek rower elektryczny o całkowicie aerodynamicznym kształcie, i patrząc na nowy model E-Noah Ultegra Di2, uważamy, że ma rację. Rama z włókna węglowego ma projekt zapożyczony od wersji Noah bez silnika, z masywnymi profilami, które doskonale ukrywają jej status eBike’a: podczas gdy w smuklejszych ramach rowerów elektrycznych typu „light” zespół silnik-bateria jest już prawie niewidoczny, to w tym modelu E-Noah w ogóle nie rzuca się w oczy...

I ponownie mamy do czynienia z niekwestionowanym królem lekkich e-roadów – silnikiem TQ HPR40 (200 W, 40 Nm) oraz cienką baterią TQ (292 Wh), z opcjonalnym rozszerzaczem zasięgu (160 Wh). To lekkie połączenie, w połączeniu z wyjątkową konstrukcją ramy, pozwoliło osiągnąć wagę poniżej 11 kg (Ridley nie podaje dokładnej wagi), co jest bardzo imponującym wynikiem dla modelu Aero.

Wyposażenie może być tak dobre, jak tylko pozwolą nam na to nasze możliwości finansowe: wybraliśmy wersję Ultegra Di2, która oczywiście wykorzystuje elektroniczną skrzynię biegów od Shimano. Jednak dzięki odpowiedniemu budżetowi możemy stworzyć rower z naszych marzeń. Dostępne są różne wzory i kolory do dekoracji rury ramy. Możemy wybrać nawet 3 różne konfiguracje kół (wyróżniają się ekskluzywne modele DT Swiss ARC 1600 lub Zipp 303S, oba za dopłatą 899 euro), integrowane rury kierownicze z węgla, różne widełki i siodła – krótko mówiąc, długa lista elementów, które mogą zwiększyć ekskluzywność (i podnieść cenę) i tak już ekskluzywnego modelu E-Noah od Ridley.

Dane techniczne

Rama: węglowa // Silnik: TQ HPR40 // Bateria: TQ 290 Wh // Przeniesienie napędu: Shimano Ultegra Di2 (tarcze 50-34d / kasetka 11-34d) // Koła: DT Swiss ERC 1600 // Opony: Vittoria Corsa N.EXT 700x30 // Rama kierownicy: Forza Stratos Pro // Waga: +- 11 kg // Więcej informacji na: Ridley E-Noah Ultegra Di2

Scott Fastlane 10 (7.999 euro)

Szwajcarska marka zaprezentowała na początku roku ten rower, godnego następcy bezsilnikowej wersji Addict: nowy Fastlane to rower typu górskiego, którego geometria jest identyczna co u modelu Addict. To właśnie w takich detalach widać wysiłek producentów w ostatnich latach. Z kolei pod względem wizualnym jest to bardzo lekka rama (węglowa HMX), co potwierdzają podane wagi: nasza wersja 10 waży 10,6 kg na wadze.

Ponownie mamy do czynienia z silnikiem TQ HPR40 (200 W i 40 Nm), który okazuje się idealny dla tej nowej serii lekkich rowerów, zastępując dotychczas stosowane silniki z wałem. Wyróżnia się sposób, w jaki został zamontowany w ramie, dając wrażenie roweru bez silnika. Bateria ma pojemność 292 Wh, a podobnie jak w pozostałych rowerach, rozszerzacz zasięgu dostępny jest jako opcja.

To nie jest najwyższa półka pod względem wykończenia, ale ten Fastlane 10 jest wyposażony we wszystko, co potrzebne, by wyróżnić się w naszej grupie: przeniesienie napędu to elektroniczne rozwiązanie Shimano Ultegra Di2 (2x12), a koła to aerodynamiczne koła z węglową ramą Syncros Capital 1.0 40. Rama i rura kierownicza pochodzą od firmy Scott, a ich marką jest Syncros; wyróżnia się tu również lampka montowana bezpośrednio na rurze kierowniczej – bardzo praktyczny detal.

Dane techniczne

Ramka: węglowa // Silnik: TQ HPR40 // Bateria: TQ 290 Wh // Przeniesienie napędu: Shimano Ultegra Di2 (tarcze 50-34d / kasetka 11-34d) // Koła: Syncros Capital 1.0 40 // Opony: Schwalbe PRO ONE Fold 700x34 // Rama kierownicza: Syncros Creston iC SL // Waga: 10,6 kg // Więcej informacji na: Scott Fastlane 10

Trek Domane+ SL 9 AXS (8.999 euro)

Wybraliśmy model najwyższej półki, który jest jednocześnie najlżejszy: ta Domane+ SL 9 AXS waży na wadze 11 kg. Jej rama została wykonana z włókna węglowego OCLV500 marki i jest prawdopodobnie najbardziej przeznaczoną do długich tras z całej tej serii, oferującą rozstaw kół do 40 mm oraz bardziej relaksowaną geometrię. Ponadto jest to jedyny model z tej grupy, który wyposażony jest w elektronicznie sterowaną przekładnię monoplato, a mianowicie SRAM Red AXS XPLR (1x13), łatwiejszą w obsłudze, choć z większymi przerwami między przełożeniami.

A ta Trek, która trafiła na rynek jako jedna z ostatnich, również postawiła na zestaw silnik-bateria TQ: HPR40 (200 W i 40 Nm) odpowiada za delikatne napędzanie tej Domane+ SL 9, jednak postanowiono zapewnić większą autonomię poprzez zastosowanie baterii o pojemności 360 Wh. To kolejny element wskazujący na jej skupienie na długich trasach.

Ponieważ jest to model najwyższej półki, wyposażenie jest oczywiście bardzo ekskluzywne – zawiera wysokiej jakości komponenty, takie jak już wspomniana skrzynia biegów czy zestaw kół: Aeolus RSL 37 z włókna węglowego, zaprojektowany przez markę Bontrager należącą do Trek. Akcesoria również pochodzą od Bontrager, w tym manetka i rura kierownicy wykonane z włókna węglowego. Zawiera również zestaw oświetlenia, który okazuje się niezbędny, by być widocznym na drodze.

Dane techniczne

Rama: włókno węglowe OCLV500// Silnik: TQ HPR40 // Bateria: TQ 360 Wh // Skrzynia biegów: SRAM Red AXS XPLR (kotwa 44d / kaseta 10-46d) // Koła: Bontrager Aeolus RSL 37 // Opony: Bontrager Kwaremont 700x35 // Manetka: Bontrager Pro Riser Carbon // Waga: 11 kg // Więcej informacji na: Trek Domane+ SL 9 AXS

Podsumowanie

Te 5 rowerów pokazują, że jeśli producent chce sprzedawać rowery szosowe typu eBike, musi obrać podobną strategię: modele o projektach (a nawet nazwach) zapożyczonych od najlepszych rowerów z silnikiem spalinowym z jego katalogów, o praktycznie identycznej geometrii, silnikach o niewielkiej mocy oraz całkowitej masie, która nie odbiega zbytnio od tej standardowej. A nasze bohaterki spełniają te wymagania.