Ciężarówki, pojazdy użytkowe, autobusy: elektryka rozwija się szybko w Europie, ale diesel nadal jest popularny


Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Stowarzyszenie Europejskich Producentów Samochodów (ACEA), liczba rejestracji ciężarówek, pojazdów użytkowych oraz autobusów elektrycznych znacznie wzrosła w okresie od stycznia do września 2026 roku. Jednak z wyjątkiem autobusów, silniki diesla wciąż dominują na rynku…
Energia elektryczna zdobywa coraz większą pozycję we wszystkich segmentach pojazdów użytkowych w Europie. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2026 roku liczba rejestracji ciężarówek elektrycznych wzrosła o 49,8%, pojazdów użytkowych o 38,2%, a autobusów o 37,6%. Ich udział na rynku pozostaje jednak bardzo nierówny: pojazdy elektryczne stanowią 26,4% nowych autobusów i 14,1% pojazdów użytkowych, ale jedynie 5,3% ciężarówek, gdzie silniki diesla zachowują przytłaczającą część – 91,7%
Jeszcze bardziej zaskakujące jest to, że liczba rejestracji ciężarówek diesla również wzrosła – o 6,6% w pierwszych dziewięciu miesiącach 2026 roku. Innymi słowy, pojazdy elektryczne rozwijają się szybko, ale ten wzrost jeszcze nie skutkuje spadkiem sprzedaży ciężarówek diesla. Obie te grupy silnikowe wykazują wzrost liczby rejestracji na ogólnie bardziej dynamicznym rynku.
Czytaj także
Ciężarówki elektryczne: sprzedaż na świecie wzrosła o 75% w zaledwie sześć miesięcy
Niemcy, Francja, Holandia: trzy kraje stanowią większość ciężarówek elektrycznych
Łącznie w Unii Europejskiej od stycznia do września 2026 roku zarejestrowano 245 079 nowych ciężarówek, w tym 12 873 elektrycznych, co stanowi wzrost o 7,5% w skali roku.
Rozwój pojazdów elektrycznych na kontynencie jest daleki od równomierny. Trzy kraje odgrywają w tym procesie szczególnie ważną rolę: Niemcy, Francja i Holandia.
W Niemczech liczba rejestracji ładowalnych ciężarówek elektrycznych wzrosła o 77,2% w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku. We Francji odnotowano również silny wzrost o 60,2%, natomiast w Holandii rozwój wyniósł 57,5%
Wspólnie stanowią one 74% wszystkich rejestracji ładowalnych ciężarówek elektrycznych w Unii Europejskiej.
W szczegółach Niemcy dominują wyraźnie – mają zarejestrowanych 5 601 elektrycznych ciężarówek, co stanowi 43,5% całkowitej liczby w Europie. Ich rozwój jest napędzany przez ciężarówki o masie 16 ton i więcej, których liczba prawie się podwoiła (+91,3%, do 1 722 sztuk), podczas gdy ciężarówki o masie od 3,5 do 16 ton wzrosły o 71,6% (3 879 sztuk).
We Francji sytuacja jest odwrotna: ciężarówki o masie od 3,5 do 16 ton wzrosły o 86,6% (974 sztuki), natomiast ciężarówki o większej masie wzrosły o 36% (771 sztuk). W Holandii z kolei jest 1 195 ciężarówek o średniej masie (+40,3%) oraz 1 022 ciężarówki o dużej masie (+83,8%).

Holandia i Skandynawia na czele, Włochy w spadku
Uwzględniając rozmiar poszczególnych rynków, to jednak Holandia i kraje nordyckie pokazują przykład do naśladowania. Co piąty nowy ciężarówka zarejestrowany w Holandii jest obecnie elektryczny (20,2 %), przed Szwecją (18,4 %) i Daniami (16,5 %). Pomimo większych rozmiarów rynku, Niemcy (9,5 %) i Francja (5,3 %) znacznie tracą na tle pozostałych krajów.
Na drugim końcu rankingu kilka dużych rynków wykazuje spadek. W Italii liczba zarejestrowanych elektrycznych ciężarówek spadła o 47,7 %, do 260 sztuk, co stanowi zaledwie 1,2 % rynku. Hiszpania (1,6 %) i Polska (0,7 %) również pozostają poniżej progu 2 %, mimo że są to trzeci i czwarty co do wielkości rynek ciężarówek w Unii Europejskiej.
Poza Unią Europejską Wielka Brytania zarejestrowała 3 246 ciężarówek elektrycznych (+46,9 %), co stanowi 7,8 % jej rynku. Szwajcaria (27,4 %) i Norwegia (23,6 %) wykazują z kolei jedne z najwyższych wskaźników elektryfikacji w Europie.
Ciężarówki elektryczne: top 10 sprzedaży w Europie – styczeń–wrzesień 2026
Kraj
9 miesięcy 2025
9 miesięcy 2026
Zmiana
Udział pojazdów elektrycznych
Niemcy
3 160
5 601
+77,2 %
9,5 %
Niderlandy
1 408
2 217
+57,5 %
20,2 %
Francja
1 089
1 745
+60,2 %
5,3 %
Szwecja
682
830
+21,7 %
18,4 %
Dania
468
641
+37,0 %
16,5 %
Austria
214
393
+83,6 %
7,3 %
Hiszpania
342
374
+9,4 %
1,6 %
Włochy
497
260
-47,7 %
1,2 %
Belgia
233
200
-14,2 %
3,1 %
Polska
107
181
+69,2 %
0,7 %
Łącznie w UE
8 591
12 873
+49,8 %
5,3 %
Pojazdy użytkowe elektryczne również się rozwijają, ale diesel nadal dominuje
Sytuacja na rynku lekkich pojazdów użytkowych jest nieco inna. Od stycznia do września 2026 roku w Unii Europejskiej zarejestrowano 1 073 427 nowych furgonetek, co stanowi ogólnie stabilną liczbę w porównaniu z tym samym okresem w 2025 roku.
Mimo to pojazdy użytkowe elektryczne wykazują wzrost o 38,2%, dzięki czemu ich udział w rynku wynosi 14,1%, podczas gdy rok wcześniej był to 10,2%
Poznaj także
Pojazdy użytkowe elektryczne: bez dodatkowego dopłaty UE, Maxus przygotowuje kontratak
Diesel pozostaje również ulubionym silnikiem wśród kupujących profesjonalnych – odnotowano 838 830 rejestracji, co stanowi 78,1% rynku. Jednak ten odsetek spada w porównaniu z 81,7% zarejestrowanym w pierwszych dziewięciu miesiącach 2025 roku.
Liczba rejestracji pojazdów użytkowych na dieslu spadła o 4,3%, natomiast modele benzynowe straciły 19,8% udziału w rynku, stanowiąc zaledwie 3,7%. Pojazdy hybrydowe rosną o 35,6%, ale ich udział w rynku pozostaje ograniczony do 3,4%

Pod względem pojazdów elektrycznych Francja pozostaje największym rynkiem w Europie – w pierwszych dziewięciu miesiącach zarejestrowano tam 34 355 takich pojazdów, co stanowi wzrost o 33,3%. Samodzielnie odpowiada ona za 22,6% sprzedaży w Unii Europejskiej, a udział pojazdów elektrycznych wzrósł tam z 9,7% do 13,8%, mimo że francuski rynek pojazdów użytkowych spadł o 5,6%. Na drugim miejscu znajduje się Niemcy z 28 755 pojazdami (+49,7%, udział w rynku 15,2%), a przed Hiszpanią (16 792 pojazdy, +41,5%).
Jeśli chodzi o wskaźnik penetracji, Holandia i Dania są bezsprzecznie liderami. Według ACEA 84,3% nowych pojazdów użytkowych zarejestrowanych w Holandii to samochody elektryczne, podczas gdy w Danii ten odsetek wynosi 43,7%, co stanowi wzrost o 14,0 punktu procentowego w porównaniu z rokiem wcześniej. Szwecja (32,1%) i Portugalia (24,0%), gdzie sprzedaż wzrosła ponad dwukrotnie (+146,6%), uzupełniają tę listę. Z drugiej strony Włochy pozostają w tyle, osiągając zaledwie 6,0% udziału.
Samochody użytkowe elektryczne: top 10 sprzedaży w Europie – styczeń–wrzesień 2026
Kraj
9 miesięcy 2025
9 miesięcy 2026
Zmiana
Udział pojazdów elektrycznych
Francja
25 765
34 355
+33,3 %
13,8 %
Niemcy
19 205
28 755
+49,7 %
15,2 %
Hiszpania
11 869
16 792
+41,5 %
11,4 %
Holandia
11 853
14 556
+22,8 %
84,3 %
Szwecja
6 453
9 108
+41,1 %
32,1 %
Dania
5 579
8 273
+48,3 %
43,7 %
Włochy
7 622
8 043
+5,5 %
6,0 %
Belgia
4 101
6 171
+50,5 %
11,7 %
Portugalia
2 449
6 039
+146,6 %
24,0 %
Austria
3 323
3 667
+10,4 %
13,3 %
Łącznie w UE
109 790
151 691
+38,2 %
14,1 %
Elektryczne autobusy szybciej zyskują na znaczeniu
To właśnie na rynku autobusów elektryfikacja jest najbardziej zaawansowana pod względem udziału w rynku.
Liczba rejestracji ładowalnych autobusów elektrycznych wzrosła o 37,6% w Unii Europejskiej w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2026 roku. Ich udział w rynku osiągnął obecnie 26,4%, w porównaniu z 22,1% rok wcześniej.
Diesel nadal dominuje, zajmując 58,4% rynku, ale jego przewaga jest znacznie mniejsza niż w segmencie ciężarówek i lekkich pojazdów użytkowych. Hybrydowe autobusy elektryczne również rosną o 24%, osiągając 6,9% nowych rejestracji. Ogólnie rzecz biorąc, europejski rynek autobusów wykazuje wzrost o 15,2%, przy 32 695 nowych pojazdach zarejestrowanych w okresie od stycznia do września 2026 roku.

Włochy, które stały się największym europejskim rynkiem autobusów, są głównym motorem tej dynamiki: liczba zarejestrowanych tam autobusów elektrycznych wzrosła ponad dwukrotnie (+116,2 %), osiągając 1 970 sztuk, co stanowi 22,8 % całkowitej liczby w Unii Europejskiej. Udział autobusów elektrycznych wzrósł tam do 36,9 % w porównaniu z 22,9 % rok wcześniej. Polska również odnotowuje imponujący postęp – zarejestrowano tam 999 autobusów elektrycznych w porównaniu z 152 rok wcześniej (+557,2 %), co daje im udział 32,2 %. Francja rozwija się w bardziej umiarkowany sposób (+32,7 %, 665 sztuk), a autobusy elektryczne stanowią tam jedynie 12,6 % nowo wprowadzanych autobusów.
Wśród dużych rynków Niemcy stanowią wyjątek: liczba rejestracji autobusów elektrycznych spadła o 30,4%, do poziomu 836 sztuk, a ich udział w rynku zmniejszył się z 25,2% do 15,9%, podczas gdy rynek autobusów w tym kraju rośnie o 10,1%. Szwecja (-39,5%) oraz przede wszystkim Belgia (-71,4%) również odnotowują znaczny spadek. Jeśli chodzi o wskaźniki penetracji, to na czele znajdują się rynki o mniejszych rozmiarach: Rumunia (81,8%), Holandia (74,9%), Dania (64,0%) i Portugalia (55,0%) – wszystkie przekraczają próg 50%.
Autobusy elektryczne: top 10 sprzedaży w Europie – styczeń–wrzesień 2026
Kraj
9 miesięcy 2025
9 miesięcy 2026
Zmiana
Udział autobusów elektrycznych
Włochy
911
1 970
+116,2 %
36,9 %
Polska
152
999
+557,2 %
32,2 %
Niemcy
1 202
836
-30,4 %
15,9 %
Niderlandy
421
783
+86,0 %
74,9 %
Francja
501
665
+32,7 %
12,6 %
Portugalia
134
642
+379,1 %
55,0 %
Szwecja
698
422
-39,5 %
50,9 %
Dania
301
329
+9,3 %
64,0 %
Hiszpania
323
299
-7,4 %
10,1 %
Rumunia
218
239
+9,6 %
81,8 %
Łącznie w UE
6 276
8 633
+37,6 %
26,4 %