← Powrót do aktualności
Samochody

Wszystkie elektryczne SUV-y klasy średniej w 2026 roku: modele, ceny i zasięg.

Wszystkie elektryczne SUV-y klasy średniej w 2026 roku: modele, ceny i zasięg.

Na niemieckim rynku elektrycznych SUV-ów jest tak wiele, jak piasku na morzu. Różnorodność modeli jest tak duża, że podzieliliśmy ją na cztery klasy rozmiarowe. Ta część dotyczy SUV-ów średniej klasy, które definiujemy jako modele o długości od 4,61 do 4,80 metra.

Ostatni raz kompletnie zaktualizowaliśmy naszą listę w styczniu 2026 roku. Od tamtej pory dodaliśmy do niej VW ID. Tiguan, BMW iX4, Xpeng L03, DS N°7, MGS6 EV oraz Geely E5. Zawarte są również nowe wersje napędowe modeli BMW iX3, Citroën e-C5 Aircross, Ford Capri, Kia EV5, Mercedes GLB, Porsche Macan i innych, a także różne zmiany cenowe. BYD Seal-U usunęliśmy, ponieważ nie jest już oferowany jako samochód elektryczny.

A teraz do SUV-ów średniej klasy; są one uporządkowane według długości.

Kia EV5 (4,61 metra)

Kia EV5 (2025)

Zdjęcie: Kia

Kia EV5 jest dostępny do zamówienia od listopada 2025 roku. Samochód opiera się na platformie E-GMP w wersji z napędem przednim i napięciem 400 volt. Jego technologia jest podobna do tej użytej w modelach EV3 i EV4. Jednak podczas gdy te ostatnie mają silnik o mocy 150 kW do napędu przedniego, EV5 wyposażony jest w silnik o mocy 160 kW. Od niedawna dostępne są również wersje z napędem na cztery koła o mocy 195 kW lub 225 kW (GT). Ponadto dostępna jest tu tylko większa bateria o pojemności 81 kWh (około 78 kWh netto). Dzięki temu możliwe jest przejechanie nawet 530 kilometrów według standardu WLTP. Naładowanie odbywa się z prędkością do 150 kW. Ceny zaczynają się od 45.990 euro. Dzięki temu samochód jest nawet nieco droższy od podstawowej wersji Kia EV6.

Podstawowa cena katalogowa: 45.990 euro (wyposażenie Air)

Silnik z napędem przednim o mocy 160 kW lub napęd na cztery koła o mocy odpowiednio 195 lub 225 kW

0–100 km/h / Prędkość maksymalna: 8,4–6,2 s / 165 lub 180 km/h

Bateria netto / Zasięg według WLTP: ok. 78 kWh / do 530 km

Maksymalna moc ładowania AC / DC: 11 kW / 150 kW przy ładowaniu DC

Czas ładowania do 10–80% przy ładowaniu DC: 30 min

Rozmiary: 4,61 m długości / 2,75 m rozstawu osi / 1,68 m wysokości

Pokój bagażowy: 566–1.650 litrów

Alpine A390 (4,62 metra)

Alpine A390 (2026): Zewnętrzny wygląd

Zdjęcie: Alpine

Cóż, czy to nadal crossover, czy już SUV typu coupé? Można mieć co do tego różne opinie. Ale przy wysokości 1,53 metra samochód jest już dość wysoki. Podstawą techniczną jest RGEV Medium, czyli ta sama platforma, która służy np. do produkcji Renault Scenic lub nowego Nissan Leaf. Alpine A390 można obecnie konfigurować w dwóch wersjach z napędem na cztery koła. Cechą szczególną jest to, że obie wersje mają jeden silnik z przodu i dwa z tyłu, co umożliwia aktywne kierowanie momentem obrotowym. A390 GT ma moc 295 kW, natomiast GTS oferuje 345 kW. Obie wersje wyposażone są w akumulator o pojemności 89 kWh, który zapewnia zasięg do 551 km według standardu WLTP. Ceny zaczynają się od 67.500 euro.

Cena bazowa: 67.500 euro (GT)

Napęd na cztery koła (3 silniki) o mocy 295 lub 345 kW

0–100 km/h / Prędkość maksymalna: 4,8 odpowiednio 3,9 sekundy / 200 odpowiednio 220 km/h

Akumulator netto / Zasięg według WLTP: 89 kWh / do 551 km

Maksymalna moc ładowania AC / DC: 11 (opcjonalnie 22) kW / 150 odpowiednio 190 kW

Czas ładowania z prądem stałym (15–80 %): ok. 29 odpowiednio 25 min

Rozmiary: 4,62 m długości / 2,71 m rozstawu osi / 1,53 m wysokości

Bagażnik: 532–1.643 litrów

Geely E5 (4,62 metra)

Geely E5 (2026): Zewnętrzny wygląd

Zdjęcie: Geely

Geely E5 od stosunkowo nowej chińskiej marki Geely jest dostępny do zamówienia w Niemczech od maja 2026 roku. Napęd składa się zawsze z silnika o mocy 160 kW umieszczonego na przedniej osi, ale dostępne są dwa różne akumulatory LFP o pojemności 60 odpowiednio 68 kWh brutto. Dzięki temu zasięg według standardu WLTP wynosi 430 odpowiednio 450 km. Obecnie ładowanie odbywa się z mocą do 135 kW, jednak czas ładowania nie uległ poprawie.

Cena bazowa: 37.990 euro (Pro)

Napęd przedni o mocy 160 kW

0–100 km/h / Prędkość maksymalna: 6,9–7,6 s / 175 km/h

Bateria netto / Zasięg według WLTP: 60 lub 68 kWh / 430 lub 450 km

Maksymalna moc ładowania AC / DC: 11 kW / 120 lub 135 kW

Czas ładowania DC (10–80 %): 34 min

Rozmiary: 4,62 m długości / 2,75 m rozstawu osi / 1,67 m wysokości

Bagażnik: 461–1.877 litrów

VW ID. Tiguan (4,62 metra)

VW ID. Tiguan (2027): Zewnętrzny wygląd

Zdjęcie: Volkswagen

VW ID. Tiguan jest następcą modelu ID.4. Można go konfigurować od października 2026 roku. W porównaniu z ID.4 zmienił się głównie design zewnętrzny i wnętrze, natomiast silniki oraz baterie pozostały takie same – nowy silnik tylny o mocy 140 kW oraz nowy napęd na cztery koła o mocy 220 kW były już dostępne w ID.4, podobnie jak wersja o mocy 210 kW. Ze względu na nieco większą długość model ten według naszych kryteriów należy teraz do klasy średniej. Ceny zaczynają się od 42.695 euro. Od tej kwoty odlicza się jeszcze „ID. Kaufprämie” w wysokości 4.000 euro, a w przypadku modeli „Style” nawet 5.000 euro.

Bazowa cena katalogowa: 42.695 euro (140 kW, 58 kWh, Trend)

Napęd tylny o mocy 140 lub 210 kW albo napęd na cztery koła o mocy 220 kW

0–100 km/h / Prędkość maksymalna: 8,5-6,3 sek. / 160 lub 180 km/h

Bateria netto / Zasięg według WLTP: 58 lub 77 kWh / do 607 km

Maksymalna moc ładowania AC / DC: 11 kW / 105 odpowiednio 165 kW

Czas ładowania w trybie DC (10–80 %): 26 odpowiednio 29 min

Rozmiary: 4,62 m długości / 2,77 m rozstawu osi / 1,62 m wysokości

Bagażnik: 534–1.577 litrów plus przestrzeń przednia

Ford Capri (4,63 metra)

Ford Capri (2025) w kolorze Magnetic Grey Metallic: Zewnętrzny wygląd

Zdjęcie: Ford

Ford Capri jest drugim samochodem Forda po Explorerze, który wykorzystuje modułową platformę elektryczną MEB firmy VW. Karoseria przypomina Polestar 2 – podobna jest również długość, natomiast wysokość wynosi 1,64 m i jest znacznie większa. Silniki oraz baterie pochodzą z innych modeli opartych na MEB; dostępne są wersje z napędem tylnym o mocy 140 i 210 kW oraz wersja z napędem na cztery koła o mocy 250 kW. Do nich dołączane są baterie o pojemności 58, 77 oraz 79 kWh, przy czym wersja o mocy 210 kW ma największą baterię. Zasięg wynosi do 627 km. Od wprowadzenia wersji „Style” ceny zaczynają się już od 42.400 euro.

Cena bazowa: 42.400 euro (140 kW, 58 kWh, Style)

Napęd tylny o mocy 140 lub 210 kW albo napęd na cztery koła o mocy 250 kW

0–100 km/h / Prędkość maksymalna: 8,0-5,3 sek. / 160 lub 180 km/h

Pojemność baterii netto / Zasięg według WLTP: 58, 77 lub 79 kWh / do 627 km

Maksymalna moc ładowania AC / DC: 11 kW / 105, 183 odpowiednio 185 kW

Czas ładowania z prądem stałym (10–80 %): 26–29 min

Rozmiary: 4,63 m długości / 2,77 m rozstawu osi / 1,63 m wysokości

Bagażnik: 572–1.510 litrów

Cupra Tavascan (4,64 metra)

Cupra Tavascan VZ (2024) w teście

Zdjęcie: InsideEVs

Cupra Tavascan jako SUV-koupé stanowi odpowiednik modeli VW ID.5, Audi Q4 Sportback e-tron oraz Skoda Enyaq Coupé. W odróżnieniu od marek siostrzanych nie istnieje tu wersja „normalnego” SUV-a, lecz wyłącznie wersja SUV-koupé. Napęd zapewniają znane silniki MEB: wersja podstawowa oferuje 140 kW i baterię o pojemności 58 kWh, natomiast silnik z tyłu o mocy 210 kW oraz wersja z napędem na cztery koła o mocy 250 kW czerpią energię z baterii o pojemności 77 kWh. Pod względem technicznym Tavascan nie wyróżnia się niczym szczególnym – jego unikalność leży raczej w wyglądzie.

Cena podstawowa: 49.900 euro (140 kW, 58 kWh)

Napęd z tyłu o mocy 140 lub 210 kW albo napęd na cztery koła o mocy 250 kW

0–100 km/h / Prędkość maksymalna: 8,6–5,5 sek. / 160 bzw. 180 km/h

Pojemność baterii netto / Zasięg według WLTP: 58 bzw. 77 kWh / do 557 km

Maksymalna moc ładowania AC / DC: 11 kW / 105 bzw. 135 kW

Czas ładowania DC (10–80 %): 26 bzw. 29 min

Rozmiary: 4,64 m długości / 2,77 m rozstawu osi / 1,60 m wysokości

Bagażnik: 540–ok. 1.320 litrów (maksymalna pojemność według ADAC)

Citroën e-C5 Aircross (4,65 metra)

Citroën e-C5 Aircross Émeraude

Zdjęcie: Citroën

Citroën e-C5 Aircross należy do wciąż rozwijającej się grupy SUV-ów opartych na platformie STLA Medium. Obecnie dostępne są obie zapowiedziane wersje silnikowe: silnik z napędem przednim o mocy 157 kW z baterią o pojemności 73 kWh, zapewniający zasięg do 520 km według standardu WLTP, oraz wersja Long-Range o mocy 170 kW z baterią o pojemności 97 kWh, dająca zasięg do 679 km. Napęd na cztery koła oferowany w modelach siostrzanych nie jest obecnie dostępny.

Cena bazowa: 42.590 euro (157 kW, 73 kWh, You)

Napęd przedni o mocy 157 lub 170 kW

0–100 km/h / Prędkość maksymalna: 9,4 s (oba napędy) / 170 km/h

Bateria netto / Zasięg według WLTP: 73 kWh / 503–679 km

Maksymalna moc ładowania AC / DC: 11 kW / 160 kW

Czas ładowania DC (20–80 %): ok. 30 odpowiednio ok. 27 min

Rozmiary: 4,65 m długości / 2,79 m rozstawu osi / 1,67 m wysokości

Bagażnik: 565–1.741 litrów (zgodnie z normą VDA)

Opel Grandland Electric (4,65 metra)

Zdjęcie: Opel

Grandland Electric to pojazd średniej wielkości z serii STLA marki Opel. Dzięki długości 4,65 metra samochód znajduje się na tym samym poziomie co Citroën e-C5 Aircross. Do zamówienia są dwa wersje z napędem przednim z bateriami o różnej pojemności (73 odpowiednio 97 kWh) oraz wersja z napędem na cztery koła o mocy 239 kW, która co ciekawe jest łączona z małą baterią. Ceny zaczynają się od 45.550 euro, natomiast wersja o dużym zasięgu 700 km kosztuje 51.950 euro. Ze względu na wysokie ceny zakupu zazwyczaj korzystniejsze jest leasing.

Cena bazowa: 45.550 euro (157 kW, 73 kWh)

Pojazd z napędem przednim o mocy 157 kW lub napędem na cztery koła o mocy 239 kW

0–100 km/h / Prędkość maksymalna: 9,0–6,1 s / 170 odpowiednio 180 km/h

Bateria netto / Zasięg według WLTP: 73 odpowiednio 97 kWh / 476–691 km

Maksymalna moc ładowania AC / DC: 11 kW / 160 kW

Czas ładowania DC (20-80 %): 30 min (mała bateria) odpowiednio 27 min

Rozmiary: 4,65 m długości / 2,78 m rozstawu osi / 1,67 m wysokości

Bagażnik: 550–1.645 litrów (AWD: 485–1.580 litrów)

Xpeng L03 (4,65 metra)

Zdjęcie: Xpeng

Do najnowszych modeli z Chin należy Xpeng L03 – eleganckie SUV w stylu coupé, które w odróżnieniu od innych aktualnych pojazdów tej marki posiada system 400 voltów. Mimo to większy z dwóch akumulatorów można ładować z prądem do 236 kW. Wersja Long-Range z silnikiem tylnym o mocy 180 kW oferuje zasięg 520 km według standardu WLTP i kosztuje jedynie 38.600 euro. To naprawdę okazja, zwłaszcza że wyposażenie w tej klasie jest doskonałe. Alternatywnie dostępna jest tańsza wersja podstawowa oraz mocny pojazd z napędem na cztery koła.

Cena podstawowa: 36.600 euro (180 kW, 58 kWh)

Napęd tylny o mocy 180 kW lub napęd na cztery koła o mocy 285 kW

0–100 km/h / Prędkość maksymalna: 7,5–4,5 sek. / 180 km/h

Akumulator / Zasięg według WLTP: 58 lub 73 kWh brutto (LFP) / 445–520 km

Maksymalna moc ładowania (AC/DC): 11 kW / 193 odpowiednio 236 kW

Czas ładowania DC (10-80 %): 20 min (oba akumulatory)

Rozmiary: 4,65 m długości / 2,85 m rozstawu osi / 1,60 m wysokości

Bagażnik: 367–1.131 litrów plus Frunk (do 102 litrów)

DS N°7 (4,66 metra)

Zdjęcie: DS Automobiles

DS N°7 jest dostępny do zamówienia od maja 2026 roku. Podobnie jak jego starszy brat DS N°8, opiera się na platformie STLA Medium. Podobnie jak w przypadku większości modeli z tej serii, dostępne są trzy systemy napędowe – napęd przedni o mocy 169 lub 180 kW oraz napęd na cztery koła o mocy 257 kW. Wersja podstawowa wyposażona jest w małą baterię o pojemności 74 kWh, natomiast pozostałe dwa wersje mają dużą baterię o pojemności 97 kWh. Wersja Long-Range z napędem przednim osiąga zgodnie z normą WLTP odległość do 734 km – co stanowi imponującą wartość w tej klasie.

Cena podstawowa: 56.300 euro (157 kW, 73 kWh)

Napęd przedni o mocy 169 lub 180 kW albo napęd na cztery koła o mocy 257 kW

0–100 km/h / Prędkość maksymalna: 7,8–5,4 sek. / 190 km/h

Pojemność akumulatora netto / zasięg według WLTP: 74 lub 97 kWh / 504–734 km

Maksymalna moc ładowania AC / DC: 11 kW / 160 kW

Czas ładowania prądem stałym (20-80 %): 31 min (mały akumulator) lub 27 min

Rozmiary: 4,66 m długości / 2,79 m rozstawu osi / 1,63 m wysokości

Bagażnik: 560–1.570 litrów (AWD: 515–1.525 litrów)

Hyundai Ioniq 5 (4,66 metra)

Zdjęcie: Hyundai

Hyundai Ioniq 5 jest klasykiem w swojej kategorii; dzięki systemowi 800 volt oferuje szybkie ładowanie. Wersja podstawowa ma 63 kWh brutto, co odpowiada około 60 kWh netto, natomiast pozostałe wersje mają 84 kWh brutto, czyli około 80 kWh netto. Maksymalny zasięg wynosi 570 km, co jest dobre, ale nie najwyższe wartości. Nadal dostępne są dwie wersje z napędem tylnym oraz jedna z napędem na cztery koła. Ponadto oferowany jest również Ioniq 5 N o mocy 448 kW, którego cena wynosi obecnie 76.500 euro. Najdłuższy zasięg ma wersja dostępna od 54.100 euro.

Cena bazowa: 45.750 euro (RWD 125 kW, 63 kWh)

Pojazd z napędem tylnym o mocy 125 lub 168 kW albo napędem na cztery koła o mocy 239 lub 448 kW

0–100 km/h / Prędkość maksymalna: 8,5 do 3,4 sek. / 185 lub 260 km/h

Bateria netto / Zasięg według WLTP: ok. 60 lub 80 kWh / 440–570 km

Maksymalna moc ładowania AC / DC: 11 kW / 195 kW (mała bateria) lub 260 kW DC

Czas ładowania DC (10–80 %): ok. 18 min (oba akumulatory)

Rozmiary: 4,66 m długości / 3,00 m rozstawu osi / 1,61 m wysokości

Bagażnik: 527–1.587 litrów plus 57 litrów w przedniej części (AWD: 24 litry)

Skoda Enyaq i Enyaq Coupé (4,66 metra)

Zdjęcie: Skoda

Skoda Enyaq jest nieco dłuższy od VW ID. Tiguan i ma większą bagażnik. Od faceliftingu na początku 2025 roku nie ma już grillu, lecz wygląda podobnie do Elroq. Dostępne są cztery wersje silnikowe: Enyaq 60 ma moc 140 kW i akumulator o pojemności 58 kWh, model 85 oferuje silnik tylny o mocy 210 kW i akumulator o pojemności 77 kWh, natomiast 85X posiada nowy napęd na cztery koła o mocy 220 kW oraz ten sam akumulator o pojemności 77 kWh netto. Wreszcie wersja RS ma napęd na cztery koła o mocy 250 kW i również otrzymuje akumulator o pojemności 77 kWh.

Cena bazowa: 43.490 euro (Enyaq 60 Essence)

Napęd tylny o mocy 140 lub 210 kW albo napęd na cztery koła o mocy 210 lub 250 kW

0–100 km/h / Prędkość maksymalna: 8,6–5,4 sek. / 160 bzw. 180 km/h

Pojemność akumulatora netto / Zasięg według WLTP: 58 bzw. 77 kWh / 428–581 km

Maksymalna moc ładowania AC / DC: 11 kW / 105 kW (mały akumulator) bzw. 165 kW (duży akumulator)

Czas ładowania DC (10–80 %): 26 min (bateria mała) lub 29 min (bateria duża)

Rozmiary: 4,66 m długości / 2,77 m rozstawu osi / 1,62 m wysokości

Bagażnik: 585–1.710 litrów

Toyota bZ4X 2026 (4,69 metra)

Zdjęcie: Toyota

Nowy Toyota bZ4X jest już dostępny do zamówienia od lipca 2025 roku, a jego dostawy rozpoczęły się w styczniu 2026 roku. Ten SUV o długości 4,69 metra opiera się na platformie e-TNGA i dostępny jest z napędem przednim oraz napędem na cztery koła. Wersja podstawowa ma już tylko 123 kW mocy i zasięg wynoszący jedynie 444 km według normy. Bardziej interesujący wydaje się być model z napędem przednim o mocy 165 kW, z baterią o pojemności 69 kWh i zasięgiem do 569 km według normy WLTP. Sportowa wersja najwyższa posiada napęd na cztery koła o mocy 252 kW. Ceny początkowe wynoszą od 42.990 euro.

Cena podstawowa: 42.990 euro (FWD 123 kW, 58 kWh)

Napęd przedni o mocy 123 lub 165 kW albo napęd na cztery koła o mocy 252 kW

0–100 km/h / Prędkość maksymalna: 8,6–5,1 s / 140 lub 160 km/h

Bateria netto / Zasięg według WLTP: 54 lub 69 kWh / 444–569 km

Maksymalna moc ładowania AC / DC: 11 kW / 150 kW (oba akumulatory)

Czas ładowania DC (10–80 %): 30 min (oba akumulatory)

Rozmiary: 4,69 m długości / 2,85 m rozstawu osi / 1,65 m wysokości

Bagażnik: 452 litry (objętość maksymalna nieznana), plus schowek przedni

Subaru Solterra (4,69 metra)

Zdjęcie: Subaru

Zmodernizowany Subaru Solterra jest praktycznie identyczny konstrukcyjnie z nowym Toyotą bZ4X. Jest jednak oferowany wyłącznie z napędem na cztery koła o mocy 252 kW oraz baterią o pojemności 73 kWh. Prawdopodobnie chodzi o tę samą baterię co w modelu bZ4X AWD – 73 kWh brutto i 69 kWh netto. Podczas gdy starszą wersję można było ładować maksymalnie z prędkością 7 kW, teraz standardowo jest to 11 kW, a opcjonalnie 22 kW. Cena początkowa wynosi 45.990 euro.

Cena bazowa: 45.990 euro (wersja Trend o mocy 252 kW)

Napęd na cztery koła o mocy 252 kW

0–100 km/h / Prędkość maksymalna: 5,1 sek. / 160 km/h

Bateria / Zasięg według WLTP: 73 kWh (prawdopodobnie brutto, netto około 69 kWh) / 471–511 km

Maksymalna moc ładowania AC / DC: 11 kW (opcjonalnie 22 kW) / 150 kW

Czas ładowania DC: nieznany (prawdopodobnie 30 min do poziomu 10-80%, jak w Toyocie)

Rozmiary: długość 4,69 m / rozstaw osi 2,85 m / wysokość 1,65 m

Bagażnik: 421 litrów (objętość maksymalna nieznana)

Kia EV6 (4,70 metra)

Zdjęcie: Kia

Kia EV6 otrzymał pod koniec 2024 roku facelifting, który oprócz charakterystycznego układu oświetlenia „Starmap” zapewnił mu również większe baterie – podobnie jak w przypadku modelu siostrzanego Hyundai Ioniq 5. Podobnie jak ten, Kia również opiera się na platformie E-GMP i posiada ten sam system 800 voltów. Również silniki są takie same: dostępne są wersje z napędem tylnym o mocy 125 i 168 kW, a także wersja z napędem na cztery koła o mocy 239 kW oraz wersja sportowa EV6 GT o mocy 448 kW. Najdalszy zasięg ma wersja o mocy 168 kW i baterii o pojemności 84 kWh, która może przejechać do 582 km i kosztuje od 49.990 euro.

Cena bazowa: 44.990 euro (RWD 125 kW, 63 kWh)

Napęd tylny o mocy 125 lub 168 kW albo napęd na cztery koła o mocy 239 lub 448 kW

Pojemność baterii netto / zasięg według WLTP: ok. 60 lub 80 kWh / 428–582 km

Maksymalna moc ładowania AC / DC: 11 kW / 195 kW w trybie DC (bateria mała) lub 258 kW (bateria duża)

Czas ładowania w trybie DC (10–80 %): 18 min (oba akumulatory)

Rozmiary: 4,70 m długości / 2,90 m rozstawu osi / 1,55 m wysokości

Bagażnik: 490–1.290 litrów plus 52 litry w przedniej części pojazdu (AWD: 20 litrów)

Smart #5 (4,70 metra)

Zdjęcie od: smart

Z samochodem Smart #5 o długości 4,70 metra dawny producent małych aut po raz pierwszy wkracza do klasy średniej. Początkowo oferowana wersja podstawowa Pro z akumulatorem o pojemności 74 kWh i technologią 400 voltów została już usunięta, dzięki czemu wszystkie wersje mają teraz akumulator o pojemności 94 kWh i napięcie 800 voltów. Ten akumulator można naładować z 10% do 80% w zaledwie 18 minut. Najdalszy zasięg ma wersja Pro+, która według standardu WLTP osiąga 590 km i kosztuje 51.400 euro. Nowością jest wersja Premium AWD, która najprawdopodobniej zastępuje model Pulse. Najlepszą wersją pozostaje wciąż wersja Brabus, która dzięki mocy 475 kW jest podobnie silna jak Hyundai Ioniq 5 N i Kia EV6 GT.

Cena podstawowa: 51.400 euro (RWD 267 kW, 94 kWh)

Pędzenie tylnymi kołami z mocą 267 kW lub napęd na cztery koła z mocą 432 lub 475 kW

0–100 km/h / Prędkość maksymalna: 6,5–3,8 sek. / 200 km/h (Brabus: 210 km/h)

Pojemność akumulatora netto / Zasięg według WLTP: 74 lub 94 kWh / do 590 km

Maksymalna moc ładowania AC / DC: 11 (opcjonalnie 22) kW / 400 kW

Czas ładowania na prąd stały od 10 do 80 %: 18 min

Rozmiary: 4,70 m długości / 2,90 m rozstawu osi / 1,71 m wysokości

Bagażnik: 630–1.530 litrów plus 72 litry w przedniej części pojazdu (AWD: 47 litrów)

Ford Mustang Mach-E (4,71 metra)

Ford Mustang Mach-E to pierwszy nowy samochód elektryczny od Forda. Ten SUV klasy średniej dostępny jest od 56.500 euro. Za tę cenę otrzymuje się silnik napędzający tylne koła o mocy 197 kW w połączeniu z baterią o pojemności 73 kWh i chemii LFP, zapewniając zasięg 470 kilometrów. Najatrakcyjniejszą wersją dla nas jest model z silnikiem o mocy 203 kW i baterią NMC o pojemności 88 kWh, oferujący imponujący zasięg 615 km. Tę samą baterię ma również wersja z napędem na wszystkie koła o mocy 276 kW, podczas gdy najwyższa wersja GT posiada baterię o pojemności 91 kWh oraz system napędowy na wszystkie koła o mocy 358 kW.

Cena bazowa: 56.500 euro (Mach-E Standard Range z silnikiem 197 kW)

Silnik tylny o mocy 197 lub 203 kW albo napęd na cztery koła o mocy 276 lub 358 kW

0–100 km/h / Prędkość maksymalna: 6,2–3,8 s / 180 lub 200 km/h (GT)

Bateria netto / Zasięg według WLTP: 73, 88 lub 91 kWh / 470–615 km

Maksymalna moc ładowania AC / DC: 11 kW / 150 kW (wszystkie baterie)

Czas ładowania DC (10–80 %): 32 min (73 kWh) lub 36 min (88 i 91 kWh)

Rozmiary: 4,71 m długości / 2,98 m rozstawu osi / 1,62 m wysokości

Bagażnik: 519–1.345 litrów (wersje AWD – 519–1.420 litrów) plus 100 litrów w przedniej części pojazdu

MGS6 EV (4,71 metra)

Zdjęcie: MG

MGS6 EV można zamawiać od marca 2026 roku. Dostępna jest wersja z silnikiem tylnym i napędem na cztery koła, obie wyposażone w tę samą baterię o pojemności 74 kWh. Dzięki temu zasięg według WLTP wynosi do 530 km. Ładowanie odbywa się dość wolno: standardowy czas ładowania z 10 na 80 procent trwa 38 minut. Ceny zaczynają się od nieco ponad 50.000 euro.

Cena bazowa: 49.990 euro (Luxury RWD)

Pojazd z napędem tylnym o mocy 244 kW lub napędem na cztery koła o mocy 361 kW

0–100 km/h / Prędkość maksymalna: 7,3 odpowiednio 5,1 s / 200 km/h

Bateria netto / Zasięg według WLTP: 74 kWh / 530 odpowiednio 485 km

Maksymalna moc ładowania AC / DC: 11 kW / 144 kW

Czas ładowania DC (10–80 %): 38 min

Rozmiary: 4,71 m długości / 2,84 m rozstawu osi / 1,67 m wysokości

Bagażnik: 674–1.910 litrów plus 124 litry w przedniej części (AWD: 102 litry)

Genesis Electrified GV70 2025 (4,72 metra)

Zdjęcie: Genesis

Elektryczny GV70 marki Genesis opiera się na modelu spalinowym GV70. Jego długość wynosi 4,72 metra, co oznacza około 20 centymetrów więcej niż w przypadku GV60. Dwa silniki elektryczne o mocy 180 kW zapewniają mocny napęd na cztery koła, a za zasilanie od czasu faceliftingu (rok modelowy 2025) odpowiada nowy akumulator o pojemności 84 kWh. Dzięki temu zasięg wzrósł z skromnych 455 km do wciąż niezbyt imponujących 479 km. Jednak dzięki systemowi 800 voltów ładowanie trwa zaledwie 19 minut (od 10 do 80%). Zgodnie z premium charakterem marki oraz mocą silnika, cena nie jest szczególnie niska.

Cena bazowa: 70.230 euro (rok modelowy 2025)

Napęd na cztery koła o mocy 360 kW

0–100 km/h / Prędkość maksymalna: 4,4 sekundy w trybie Boost / 235 km/h

Akumulator / Zasięg według WLTP: 84 kWh brutto, ok. 80 kWh netto / 479 km

Maksymalna moc ładowania AC / DC: 11 kW / 240 kW

Czas ładowania DC (od 10 do 80 %): 19 min

Rozmiary: 4,72 m długości / 2,88 m rozstawu osi / 1,63 m wysokości

Bagażnik: 503–1.678 litrów, plus 25 litrów w przedniej części pojazdu

KGM Torres EVX (4,72 metra)

Marka KGM jest nadal bardziej znana pod dawną nazwą SsangYong. Torres EVX to SUV klasy średniej koreańskiej firmy. Silnik napędzający przednie koła o mocy 152 kW zasilany jest z akumulatora typu LFP o pojemności 81 kWh. Dzięki temu zgodnie z normą WLTP możliwy jest zasięg do 503 km. Ceny zaczynają się od 41.990 euro. Istnieje jednak również specjalna wersja o nazwie Torres EVX Nomad za zaledwie 34.990 euro, która jest wyposażona nawet lepiej niż zwykła wersja podstawowa. Do jej cech wyróżniających należy zapewne duży bagażnik: 839 litrów w standardowej konfiguracji, wliczając schowek pod podłogą, to spora ilość.

Cena podstawowa: 34.990 euro (Nomad)

Napęd przedni o mocy 152 kW

0–100 km/h / Prędkość maksymalna: 8,2 sekundy / 175 km/h

Zapas energii netto / zasięg według WLTP: 81 kWh / 503 km

Maksymalna moc ładowania AC / DC: 11 kW / 120 kW

Czas ładowania DC (10–80 %): ok. 36 min

Rozmiary: 4,72 m długości / 2,68 m rozstawu osi / 1,73 m wysokości

Bagażnik: 839–1.662 litrów (zgodnie z normą VDA, włączając schowek pod podłogą)

Mercedes GLB (4,73 metra)

Zdjęcie: Mercedes-Benz

Elektryczny Mercedes GLB został zaprezentowany w grudniu 2025 roku. Jest nieco większy od swojego poprzednika EQB i wygląda jeszcze bardziej kanciasty niż ten, ale podobnie jak poprzednik ma standardowo pięć siedzeń, a opcjonalnie siedem. Podstawą techniczną jest Mercedes Modular Architecture (MMA), która służy również do budowy elektrycznych modeli CLA i GLA. Dzięki temu samochód posiada system 800 voltów, co umożliwia szybkie ładowanie. Do zamówienia są GLB 200 o mocy 165 kW i zasięgu 430 km według standardu WLTP, GLB 250 o mocy 200 kW i zasięgu 527 km, GLB 250+ ze taką samą mocą, ale z zasięgiem 631 km oraz wersja 4Matic o mocy 260 kW i zasięgu 615 km.

Cena bazowa: 50.782 euro (GLB 200, z rabatem dla klientów indywidualnych)

Pojazd z napędem tylnym o mocy 165 lub 200 kW albo napędem na cztery koła o mocy 260 kW

0–100 km/h / Prędkość maksymalna: 8,2–5,5 sek. / 210 km/h

Zapas energii netto / zasięg według WLTP: 58, 71 odpowiednio 85 kWh / 430–631 km

Maksymalna moc ładowania AC / DC: 11 kW (opcjonalnie 22 kW) / 200, 250 odpowiednio 320 kW

Czas ładowania DC (10–80 %): 20 odpowiednio 22 min

Rozmiary: 4,73 m długości / 2,89 m rozstawu osi / 1,69 m wysokości

Bagażnik: 540–1.715 litrów (pięcioosobowy) plus 127 litrów w przedniej części

Leapmotor C10 (4,74 metra)

Zdjęcie: Leapmotor

Leapmotor to chińska marka, która w 2024 roku, przy wsparciu koncernu Stellantis, trafiła na rynek niemiecki. SUV klasy średniej C10 został wprowadzony na rynek z silnikiem napędzającym tylne koła o mocy 160 kW oraz baterią o pojemności 70 kWh, zapewniającą zasięg 420 km. Ta wersja jest nadal dostępna i kosztuje 38 600 euro. Jesienią 2025 roku dodano jeszcze dwie wersje z bateriami o pojemności 82 kWh, wyposażone w technologię 800 voltów, ale o niezbyt szybkim ładowaniu. Ta tańsza wersja za 42 900 euro ma silnik napędzający tylne koła o mocy 220 kW, natomiast wersja z napędem na cztery koła o mocy 420 kW kosztuje 45 900 euro. Wszystkie baterie wykorzystują chemię LFP.

Cena bazowa: 38 600 euro (160 kW, 70 kWh)

Napęd tylnych kół o mocy 160 lub 220 kW albo napęd na cztery koła o mocy 420 kW

Pojemność baterii netto / zasięg według WLTP: 70 lub 82 kWh / 430 lub 510 km

Maksymalna moc ładowania AC / DC: 11 kW / 84 kW (mała bateria) lub 180 kW (duża bateria)

Czas ładowania DC (30–80 %): 24 minuty (bateria mała) lub 22 minuty (bateria duża)

Rozmiary: 4,74 m długości / 2,83 m rozstawu osi / 1,68 m wysokości

Bagażnik: 435–1.600 litrów plus 30 litrów w przedniej części pojazdu

Changan Deepal S07 (4,75 metra)

Zdjęcie: InsideEVs

Changan Deepal S07 wygląda elegancko. Ten chiński SUV o długości 4,75 metra jest wyposażony w silnik napędzający tylne koła o mocy 160 kW oraz baterię o pojemności 80 kWh z chemią NMC. Dzięki temu możliwe jest przejechanie 475 km według standardu WLTP – co nie jest zbyt dużą wartością w tej klasie. Do tego dochodzi niska prędkość ładowania. Ceny zaczynają się od 46.990 euro. Model jest dostępny na rynku niemieckim od sierpnia 2025 roku, ale w całym ubiegłym roku odnotowano zaledwie cztery nowe rejestracje, natomiast w tym roku do września było ich co najmniej 50.

Cena bazowa: 46.990 euro (160 kW, 70 kWh)

Napęd tylny o mocy 160 kW

Pojemność akumulatora netto / zasięg według WLTP: 80 kWh / 475 km

Maksymalna moc ładowania AC / DC: 11 kW / 93 kW

Czas ładowania prądem stałym (30-80 %): 35 min

Rozmiary: 4,75 m długości / 2,90 m rozstawu osi / 1,63 m wysokości

Bagażnik: 570-1.510 litrów plus 125 litrów w przedniej części

Vinfast VF8 (4,75 metra)

Z zaledwie 284 sprzedanymi samochodami w całym roku 2025 oraz 159 sztukami w bieżącym roku (do września 2026 r.) wietnamska marka Vinfast jest zjawiskiem marginalnym w Niemczech. Obok popularniejszego VF6 nadal dostępny jest Vinfast VF8. Ten SUV klasy średniej oferuje standardowo napęd na cztery koła, przy czym wersja Eco ma moc 260 kW, a wersja Plus – 300 kW. Obie warianty są wyposażone w akumulator o pojemności 88 kWh, który umożliwia zasięg do 471 km według standardu WLTP. Cena bazowa wynosi imponujące 48.490 euro.

Cena bazowa: 48.490 euro (VF8 Eco)

Napęd na cztery koła o mocy 260 lub 300 kW

0–100 km/h / Prędkość maksymalna: 5,9 lub 5,5 s./ nieznane

Bateria netto / Zasięg według WLTP: 88 kWh / 471 lub 457 km

Moc ładowania: nieznane

Czas ładowania prądem stałym (10-70 %): 31 min

Rozmiary: 4,75 m długości / 2,95 m rozstawu osi / 1,67 m wysokości

Bagażnik: nieznane

Xpeng G6 (4,76 metra)

Zdjęcie: Xpeng

Nowa wersja Xpeng G6 ładuje się jeszcze szybciej niż stara: teraz możliwa jest moc ładowania do 451 kW. Dotyczy to dużej baterii w wersjach Long Range i AWD Performance, natomiast w wersji podstawowej nadal jest to 382 kW. Zasięg pozostaje jednak mniej więcej na tym samym poziomie: teraz możliwe są odległości od 455 do 525 km. Ceny zaczynają się od 43.600 euro, a wersja Long Range kosztuje o 4.000 euro więcej.

Cena podstawowa: 43.600 euro (RWD Standard Range)

Popychacz tylny z mocą 185 lub 218 kW albo napęd na cztery koła z mocą 358 kW

0–100 km/h / Prędkość maksymalna: 6,9–4,1 s / 202 km/h

Bateria netto / Zasięg według WLTP: 68 lub 80 kWh / do 525 km

Maksymalna moc ładowania AC / DC: 11 kW / 382 kW (mała bateria) lub 451 kW (duża bateria)

Czas ładowania DC (10–80 %): 12 min (oba akumulatory)

Rozmiary: 4,76 m długości / 2,89 m rozstawu osi / 1,65 m wysokości

Bagażnik: 571–1.374 litrów

Audi Q6 e-tron w wersji Sportback (4,77 metra)

Audi Q6 e-tron jest dostępny do zamówienia od lata 2024 roku, a wkrótce potem pojawił się Q6 Sportback e-tron. Podobnie jak Porsche Macan Electric, modele Audi opierają się na platformie Premium Platform Electric (PPE). Wraz z wersją SQ6 oferowane są dwa modele z napędem tylnym oraz dwa z napędem na cztery koła. Najdalszy zasięg ma wersja Q6 e-tron Performance o mocy 225 kW – osiąga ona prędkość 100 km/h w 4,3 sekundy. Najbardziej sportową wersją jest SQ6 o mocy 360 kW, który również osiąga prędkość 100 km/h w 4,3 sekundy. Największą zaletą tego modelu jest jednak system o napięciu 800 voltów, który umożliwia czas ładowania wynoszący 21 lub 22 minuty (od 10 do 80%). Za tę funkcję trzeba jednak zapłacić co najmniej 63.500 euro.

Cena bazowa: 63.500 euro (Q6 e-tron SUV 185 kW, 76 kWh)

Napęd tylny o mocy 185 lub 225 kW albo napęd na cztery koła o mocy 285 lub 360 kW

0–100 km/h / Prędkość maksymalna: 7,6–4,3 sek./ 210 lub 230 km/h (SQ6)

Zapas energii netto / zasięg według WLTP: 76 odpowiednio 95 kWh / 457–683 km

Maksymalna moc ładowania: 11 (opcjonalnie 22) kW / 225 odpowiednio 270 kW

Czas ładowania prądem stałym (10–80 %): 21 min (oba akumulatory)

Rozmiary: 4,77 m długości / 2,90 m rozstawu osi / 1,65 m wysokości

Bagażnik: 526–1.529 litrów (SQ6: 514–1.529 litrów) plus 64 litry w przedniej części

Porsche Macan Electric (4,78 metra)

Zdjęcie: Porsche

Porsche Macan elektryczny jest dostępny na rynku od jesieni 2024 roku. Oferowany jest silnik tylnonapędowy o mocy 265 kW oraz napędy na cztery koła o mocy 300, 380, 420 odpowiednio 470 kW (wszystkie przy aktywowanej funkcji Launch Control). Energia pochodzi zawsze z baterii o pojemności 95 kWh, w przeciwieństwie do modelu siostrzanego Audi Q6 e-tron, gdzie używana jest bateria 76 kWh – ta druga nie jest oferowana. Ponadto Porsche nie umożliwia regeneracji energii podczas hamowania, a zastosowano dwa silniki PSM, podczas gdy Audi używa na przedniej osi silnika ASM. Najwyższa wersja Macan Turbo pokonuje odległość 100 km w 3,3 sekundy, ale jej cena wynosi prawie 118.000 euro.

Cena podstawowa: 82.200 euro (wersja podstawowa Macan Electric z napędem tylnym)

Napęd tylny o mocy 265 lub 300 kW albo napęd na cztery koła o mocy 380, 420 odpowiednio 470 kW

0–100 km/h / Prędkość maksymalna: 5,7–3,3 sek. / 220–260 km/h

Pojemność baterii netto / Zasięg według WLTP: 95 kWh / 523–641 km

Maksymalna moc ładowania AC / DC: 11 kW / 270 kW

Czas ładowania w trybie DC (10–80 %): 21 min

Rozmiary: 4,78 m długości / 2,89 m rozstawu osi / 1,62 m wysokości

Bagażnik: 540–1.326 litrów plus 84 litry w przedniej części pojazdu

BMW iX3 (4,78 metra)

Zdjęcie: BMW

Pierwszym samochodem na platformie Neue Klasse był BMW iX3 z technologią 800 volt. Zadebiutował na IAA 2025 i od tamtej pory można go zamawiać. Model ma mniej więcej tę samą długość co Audi Q6 e-tron i Porsche Macan Electric, podczas gdy jednocześnie zaprezentowany Mercedes GLC jest dłuższy i dlatego nie znajduje się w tym przeglądzie. Obecnie dostępne są trzy wersje napędowe: iX3 40 z tylnym napędem o mocy 235 kW, iX3 40 xDrive z napędem na cztery koła o mocy 275 kW oraz iX3 50 xDrive o mocy 345 kW. Najmocniejsza wersja dzięki swojej baterii o pojemności 109 kWh ma również najdłuższy zasięg – aż 806 km. M60 xDrive o mocy 450 kW będzie dostępny do zamówienia dopiero od stycznia 2027 roku.

Cena bazowa: 63.400 euro (iX3 40)

Tylny napęd o mocy 235 kW lub napęd na cztery koła o mocy 275 lub 345 kW (w przyszłości także 450 kW)

0–100 km/h / Prędkość maksymalna: 5,9–4,9 sek. / 200 względnie 210 km/h

Bateria netto / zasięg według WLTP: 83 odpowiednio 109 kWh / 532–806 km

Maksymalna moc ładowania AC / DC: 11 (opcjonalnie 22) kW / 300 odpowiednio 400 kW

Czas ładowania DC (10–80 %): 21 min (oba akumulatory)

Rozmiary: 4,78 m długości / 2,90 m rozstawu osi / 1,64 m wysokości

Bagażnik: 520–1.750 litrów plus 58 litrów w przedniej części

BMW iX4 (4,78 metra)

Zdjęcie: BMW

BMW iX4 zostało zaprezentowane w październiku 2026 roku. Wersja o kształcie coupé modelu iX3 ma taką samą długość, ale jest nieco niższa; dzięki temu zasięg jest minimalnie lepszy, ale bagażnik również nieco mniejszy. Do tej pory można konfigurować dwa modele z napędem na cztery koła – iX4 40 xDrive oraz iX4 50 xDrive – z takimi samymi silnikami i akumulatorami jak w modelu iX3. W styczniu 2027 roku ma pojawić się jeszcze wersja M60 xDrive. Czy będzie też wersja z napędem tylnym, pozostaje niepewne. Ceny zaczynają się od 70.900 euro.

Cena bazowa: 70.900 euro (iX4 40 xDrive)

Pojazd z napędem na cztery koła o mocy 275 lub 345 kW (w przyszłości także 450 kW)

0–100 km/h / Prędkość maksymalna: 5,6–4,9 sek. / 200 względnie 210 km/h

Bateria netto / Zasięg według WLTP: 83 względnie 109 kWh / 526–828 km

Maksymalna moc ładowania AC / DC: 11 (opcjonalnie 22) kW / 300 względnie 400 kW

Czas ładowania DC (10–80 %): 21 min (oba akumulatory)

Rozmiary: 4,78 m długości / 2,90 m rozstawu osi / 1,60 m wysokości

Bagażnik: 490–1.600 litrów plus 58 litrów w przedniej części

Peugeot E-5008 (4,79 metra)

Peugeot E-5008 to wersja rozszerzona modelu E-3008 i w odróżnieniu od jego bardziej coupe’owatego mniejszego brata ma standardowy tył typowy dla SUV-ów. Dzięki temu samochód może pomieścić nawet siedmiu pasażerów. Silniki są takie same jak w E-3008 – a przynajmniej prawie takie same, ponieważ moc i moment obrotowy różnią się minimalnie. Oferowane są dwa silniki z napędem przednim o mocy 157 i 170 kW, przy czym ten drugi dzięki dużej baterii o pojemności 97 kWh ma osiągać zasięg do 669 km. Ta wersja kosztuje od 56.740 euro. Ostatnio na rynek trafił model z napędem na cztery koła o mocy 239 kW, który co ciekawe łączy się z najmniejszą z trzech baterii.

Cena bazowa: 50.640 euro (E-5008 210 Style)

Napęd przedni o mocy 157 lub 170 kW albo napęd na cztery koła o mocy 239 kW

0–100 km/h / Prędkość maksymalna: 9,7-6,5 sek. / 170 odpowiednio 180 km/h

Pojemność baterii netto / Zasięg według WLTP: 74, 97 odpowiednio 73 kWh / 476–669 km

Maksymalna moc ładowania: 11 kW AC / 160 kW DC (wszystkie 3 baterie)

Czas ładowania w trybie DC (20–80 %): ok. 30 min (73 i 74 kWh) lub 27 min (97 kWh)

Rozmiary: 4,79 m długości / 2,90 m rozstawu osi / 1,69 m wysokości

Bagażnik: wersja FWD na 5 miejsc – 831–1.958 litrów, wersja FWD na 7 miejsc – 259–1.815 litrów, wersja AWD ma mniejszą pojemność

Tesla Model Y (4,79 metra)

Zdjęcie: Tesla

Na początku 2025 roku Tesla Model Y przeszedł facelifting, w ramach którego pojawiła się ciągła lista świateł z przodu. Brakuje jej jednak w nowym modelu bazowym, który ma ponadto nieco skromniejszy wyposażenie. Oferowane są dwa wersje z napędem tylnym o mocy 220 lub 227 kW oraz dwa wersje z napędem na cztery koła – z mocą 137 kW z przodu i 227 kW z tyłu, albo 158 kW z przodu i 303 kW z tyłu. Według danych EV-Database, wersja podstawowa za 39.990 euro ma akumulator o pojemności 60 kWh, co zapewnia zasięg 498 km; inna wersja z napędem tylnym ma akumulator o pojemności 74 kWh, natomiast wersje z napędem na cztery koła mają akumulator o pojemności 79 kWh. Największy zasięg, wynoszący 603 km, oferuje wersja Premium Long Range RWD za 50.990 euro.

Cena bazowa: 39.990 euro (Model Y RWD)

Napęd tylny o mocy 220 lub 227 kW albo napęd na cztery koła o mocy 137 i 220 lub 158 i 303 kW

0–100 km/h / Prędkość maksymalna: 7,2–3,5 sek. / 201 lub 250 km/h (Performance)

Pojemność akumulatora netto / zasięg według WLTP: ok. 60, 74 odpowiednio 79 kWh (nieoficjalnie) / 498–603 km

Maksymalna moc ładowania: 11 kW / wersja podstawowa 175 kW, wszystkie pozostałe 250 kW

Czas ładowania prądem stałym (10–80 %): nieoficjalnie ok. 24 minuty (60 kWh), 36 minut (74 kWh) odpowiednio 28 minut (79 kWh)

Rozmiary: 4,79 m długości / 2,89 m rozstawu osi / 1,62 m wysokości

Bagażnik: 841–1.900 litrów plus przestrzeń przednia

Zeekr 7X (4,80 metra)

Zdjęcie: Zeekr

Od grudnia 2025 roku w Niemczech dostępny do zamówienia jest Zeekr 7X z premium marki Geely. Do najważniejszych cech należy system 800 volt zapewniający niezwykle szybkie ładowanie, zawieszenie pneumatyczne oraz drzwi sterowane elektrycznie. Rok modelowy 2027 przyniósł silniejsze silniki oraz zmieniony wygląd. Najciekawsze są chyba wersje Long-Range o zasięgu 627 km za 59.990 euro oraz wersja z napędem na cztery koła o czasie rozpędu 3,7 sekundy za 66.990 euro.

Cena bazowa: 54.990 euro (wersja Core lub Business Edition RWD)

Pojazd z napędem tylnym o mocy 335 kW lub napędem na cztery koła o mocy 500 kW

0–100 km/h / Prędkość maksymalna: 5,6–3,7 sek. / nieznana (model rok 2026: 210 km/h)

Bateria / Zasięg według WLTP: 75 lub 100 kWh brutto, ok. 73 lub 97 kWh netto / 482–627 km

Maksymalna moc ładowania AC / DC: 22 kW / 450 kW (mała bateria) lub 420 kW (duża bateria)

Czas ładowania DC (10–80 %): 11 min (mała bateria) lub 15 min (duża bateria)

Rozmiary: długość 4,80 m / rozstaw osi 2,90 m / wysokość 1,65 m

Bagażnik: 539 litrów, maksymalny objętość nieznana, plus 66 litrów w przedniej części pojazdu

Volvo EX60 (4,80 metra)

Zdjęcie: Volvo

Volvo EX60 zostało zaprezentowane w styczniu 2026 roku. Jest to pierwszy model oparty na platformie SPA3. Dostępne są trzy wersje silnikowe: P6 RWD o mocy 275 kW i baterii o pojemności 80 kWh, P10 AWD o mocy 100 kW i baterii o pojemności 91 kWh oraz najwyższa wersja P12 AWD o mocy 500 kW i baterii o pojemności 112 kWh. P12 AWD oferuje zasięg 810 km według standardu WLTP i należy do samochodów elektrycznych o najwyższej szybkości ładowania. Wersja Cross-Country z regulowaną poduszkami powietrznymi dostępna jest na razie wyłącznie jako P10 Plus First Edition.

Cena bazowa: 62.990 euro (P6 RWD Plus)

Pojazd z napędem tylnym o mocy 275 kW lub napędem na cztery koła o mocy odpowiednio 375 i 500 kW

0–100 km/h / Prędkość maksymalna: 5,9–3,9 sek. / 180 km/h

Pojemność baterii netto / Zasięg według WLTP: 80, 92 odpowiednio 112 kWh / 511–810 km

Maksymalna moc ładowania AC / DC: 22 kW / 320 kW (80 kWh) odpowiednio 370 kW (większe baterie)

Czas ładowania DC (10–80 %): 16 min (80 i 92 kWh) odpowiednio 19 min (112 kWh)

Rozmiary: 4,80 m długości / 2,97 m rozstawu osi / 1,64 m wysokości

Bagażnik: 523–1.647 litrów plus 58 litrów w przedniej części pojazdu

Znaleźliśmy ponad 30 elektrycznych SUV-ów klasy średniej o długości od 4,61 do 4,80 metra, w tym wiele modeli o napięciu 800 voltów, ale także tańsze samochody takie jak Leapmotor C10 w cenie aut klasy kompaktowej czy Tesla Model Y dostępny już od 40.000 euro. Kto szuka modelu sportowego, może kupić Porsche, a kto potrzebuje taniego siedmioosobowca, powinien wybrać Mercedes GLB lub Peugeot E-5008. Dla każdego powinien znaleźć się odpowiedni model.

Ostatnia modyfikacja od 19 do 21 października 2026 roku: dodano VW ID. Tiguan, Changan Deepal S07, MGS6 EV i BMW iX4, usunięto BYD Seal-U, dodano nową wersję Zeekr 7X, wszystkie dane zostały zaktualizowane.

TeslaBYDVolkswagenBMWMercedesHyundaiKiaFordGMVolvoPolestarStellantisPorscheAudiRenaultVinFastNissanToyotaSubaruSkodaCupraOpelPeugeotMGXpengZeekrLeapmotorSmartLFPNMCrangekWhEV

Źródło: InsideEVs Deutschland