Samochód elektryczny traci więcej na wartości. To jeszcze nie znaczy, że kosztuje więcej

Spadek wartości auta elektrycznego stał się jednym z głównych argumentów przeciw BEV. Problem w tym, że sama utrata wartości pokazuje tylko kawałek rachunku. Przy 5 latach i 100 000 km różnice w kosztach paliwa albo energii idą w dziesiątki tysięcy złotych i potrafią mocno zmienić wynik.
Spis treści
Pokaż
Ukryj
TCO, czyli jedyny sensowny punkt wyjścia
Jeśli ktoś porównuje auto elektryczne i spalinowe tylko przez pryzmat ceny zakupu albo ceny odsprzedaży, widzi pół obrazu. W praktyce liczy się TCO, czyli Total Cost of Ownership, po polsku całkowity koszt posiadania samochodu.
W najprostszym ujęciu wygląda to tak:
TCO = cena zakupu – wartość odsprzedaży + paliwo/energia + serwis + naprawy + opony + ubezpieczenie + pozostałe koszty
To dlatego odpowiedź na pytanie, czy samochód elektryczny jest droższy, brzmi: to zależy. Od przebiegu, ceny zakupu, ceny sprzedaży po latach, sposobu ładowania i konkretnego modelu. Miejski hatchback i duży SUV premium potrafią dać zupełnie inne wyniki.
Paliwo kontra prąd. Tu robi się konkret
Przyjmijmy model: 5 lat użytkowania, 20 000 km rocznie, razem 100 000 km.
Samochód benzynowy:
7 l/100 km
Cena benzyny:
7,00 zł/l
Rocznie daje to:
20 000 km x 7 l/100 km = 1400 l
1400 l x 7,00 zł = 9800 zł rocznie
Przez 5 lat:
49 000 zł
Samochód elektryczny:
18 kWh/100 km
Przy ładowaniu wyłącznie w domu po 1,21 zł/kWh wychodzi:
20 000 km x 18 kWh/100 km = 3600 kWh rocznie
3600 x 1,21 zł = 4356 zł rocznie
Przez 5 lat:
21 780 zł
Różnica względem benzyny to 27 220 zł. To już nie jest drobiazg.
Trzy warianty ładowania EV
Ceny publicznego ładowania potrafią się mocno różnić między operatorami, lokalizacjami, mocą ładowarki i taryfą. Dlatego 2,10 zł/kWh traktujmy jako modelowe założenie do kalkulacji, a nie rynkową prawdę objawioną.
Wariant ładowania EV
Średni koszt energii
Koszt roczny
Koszt przez 5 lat
Oszczędność vs benzyna
100% domu
1,21 zł/kWh
4356 zł
21 780 zł
27 220 zł
80% domu / 20% publiczne
1,388 zł/kWh
ok. 4997 zł
ok. 24 986 zł
ok. 24 014 zł
50% domu / 50% publiczne
1,655 zł/kWh
ok. 5958 zł
ok. 29 790 zł
ok. 19 210 zł
Tu widać najważniejszą rzecz praktyczną. EV najbardziej broni się wtedy, gdy dużo ładujesz w domu. Jeśli żyjesz głównie na publicznych ładowarkach, przewaga kosztowa nadal może być wyraźna, ale robi się mniejsza.
Utrata wartości. Tak, EV potrafi zaboleć bardziej
Samochód elektryczny może dziś tracić na wartości szybciej niż porównywalny benzyniak. To nie jest mit. Tyle że trzeba rozumieć, skąd to się bierze.
Po pierwsze, technologia idzie bardzo szybko. Nowsze BEV dostają większe baterie, lepszą sprawność, szybsze ładowanie i bardziej dopracowane systemy pokładowe. Auto sprzed 4-5 lat może nagle wyglądać starzej niż spalinówka z tego samego rocznika.
Po drugie, producenci potrafią mocno ciąć ceny nowych EV. Tesla pokazała ten mechanizm książkowo, ale nie tylko ona. Jeśli nowe auto tanieje o kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych, używane też dostaje rykoszetem.
Po trzecie, trzeba odróżniać cenę katalogową od rzeczywistej ceny zakupu. Jeśli ktoś kupił EV z dużym rabatem, a potem liczy utratę wartości od katalogu, wynik będzie przekłamany. W TCO liczy się to, ile naprawdę zapłaciłeś.
Dochodzi jeszcze bateria. To element, który najmocniej wpływa na emocje kupujących używane EV. W praktyce ważne są: gwarancja na baterię, realna degradacja, SOH, przebieg i historia ładowania. Mit o tym, że po 8 latach bateria nadaje się tylko do wyrzucenia, jest po prostu słaby. Za to przed zakupem używanego EV sens ma diagnostyka baterii. Tak samo jak w spalinowym sens ma porządne oględziny silnika i skrzyni.

Prosty przykład. Sama utrata wartości daje zły obraz
Załóżmy taki scenariusz:
Symulacja
EV:
cena zakupu 200 000 zł
wartość po 5 latach 100 000 zł
utrata wartości 100 000 zł
Benzyna:
cena zakupu 180 000 zł
wartość po 5 latach 110 000 zł
utrata wartości 70 000 zł
Na pierwszy rzut oka benzyna wygrywa o 30 000 zł. I tyle zwykle kończy internetowy argument.
Tyle że po doliczeniu energii i paliwa obraz się zmienia:
EV oszczędza przez 5 lat od 19 210 do 27 220 zł, zależnie od sposobu ładowania.
Jeżeli dojdą do tego jeszcze niższe koszty bieżącego serwisu, różnica 30 000 zł w utracie wartości może stopnieć bardzo mocno. Czasem zniknie, czasem nie. To zależy od konkretnego auta. Ale właśnie dlatego sama utrata wartości nie wystarcza.
Punkt rentowności
Przy naszych założeniach elektryk może stracić na wartości więcej o:
27 220 zł przy ładowaniu wyłącznie w domu,
ok. 24 014 zł przy miksie 80/20,
ok. 19 210 zł przy miksie 50/50,
i nadal wyjść podobnie kosztowo do benzyny, nawet bez liczenia ewentualnych oszczędności serwisowych.
To jest najmocniejsza liczba w całym porównaniu.
Serwis i eksploatacja. EV nie jest bezobsługowe, ale zwykle ma mniej pułapek
W samochodzie spalinowym mogą pojawić się koszty takie jak: olej silnikowy, filtry, świece, rozrząd, sprzęgło, koło dwumasowe, skrzynia biegów, DPF, EGR, AdBlue, turbosprężarka czy układ wydechowy. Oczywiście nie każdy samochód ma wszystkie te elementy i nie każdy generuje te same problemy.
EV też wymaga serwisu. Zostają filtr kabinowy, płyn hamulcowy, klimatyzacja, zawieszenie, układ kierowniczy, opony, elektronika, układ chłodzenia baterii i sama bateria trakcyjna. Tyle że prostszy układ napędowy zwykle ogranicza liczbę drogich elementów typowych dla auta spalinowego.
Rekuperacja i hamulce
Rekuperacja potrafi wyraźnie zmniejszyć zużycie klocków i tarcz. Ale nie, hamulce w EV nie są wieczne. Jeśli auto jeździ mało albo głównie po mieście, czasem problemem bywa nawet nie ścieranie, tylko korozja tarcz.
Opony. Tu EV może oddać część przewagi
Wiele elektryków jest cięższych, ma wysoki moment obrotowy i duże koła. To potrafi podnieść koszt opon i tempo ich zużycia. Nie jest to żelazna reguła dla każdego modelu, ale przy SUV-ach i autach o dużej mocy trzeba to brać serio.
Ubezpieczenie
OC i AC potrafią namieszać w kalkulacji. Nie ma zasady, że EV zawsze ubezpiecza się drożej albo taniej. Liczy się wartość auta, koszt części, profil kierowcy, zakres AC i polityka konkretnego ubezpieczyciela.

Jak wygląda rzeczywisty koszt posiadania? Tesla Model 3 LR vs Volkswagen Golf 1.5 TSI
Koszt przez 5 lat
Tesla Model 3 Long Range
Volkswagen Golf 1.5 TSI
Przebieg
100 000 km
100 000 km
Energia / paliwo
ok. 24 600 zł
ok. 70 800 zł
Serwis + opony
ok. 6 600 zł
ok. 15 600 zł
Ubezpieczenie
ok. 15 600 zł
ok. 13 800 zł
Amortyzacja / utrata wartości
ok. 55 200 zł
ok. 58 800 zł
Całkowity koszt posiadania
ok. 110 400 zł
ok. 159 000 zł
Średni koszt miesięczny
ok. 1840 zł
ok. 2650 zł
Koszt 1 km
ok. 1,10 zł
ok. 1,59 zł
Dane z kalkulacji TCO CzymPojade. Wartości zostały zaokrąglone. TCO obejmuje m.in. amortyzację, energię/paliwo, ubezpieczenie, serwis i opony. Jest to przykład konkretnych modeli, a nie uniwersalne wyliczenie dla wszystkich samochodów elektrycznych i spalinowych.
Co ciekawe, w tym konkretnym porównaniu utrata wartości nie jest największą różnicą między samochodami. Tesla traci według kalkulacji około 55,2 tys. zł, a Golf około 58,8 tys. zł. Największe różnice pojawiają się natomiast przy kosztach energii/paliwa oraz serwisie i oponach.
Pierwszy właściciel i drugi właściciel mają inny rachunek
To bardzo często umyka. Jeśli nowy EV kosztuje 200 000 zł, a po kilku latach jest wart 100 000 zł, największą część utraty wartości bierze na siebie pierwszy właściciel.
Drugi właściciel wchodzi do gry przy dużo niższej cenie wejścia, a nadal korzysta z potencjalnie niższych kosztów energii i prostszej eksploatacji. Właśnie dlatego badania BEUC dotyczące całkowitego kosztu posiadania pokazują, że obraz bywa korzystniejszy nie tylko dla pierwszego, ale też dla kolejnych właścicieli, zależnie od segmentu i rynku. To nie znaczy, że każdy używany EV jest okazją. To znaczy tyle, że spadek wartości jednego właściciela bywa korzyścią następnego.

3 lata, 5 lat, 8 lat. Przebieg robi robotę
Przy 3 latach największe znaczenie mają cena zakupu i utrata wartości. Jeśli producent właśnie obniżył ceny nowych EV, wynik może mocno zaboleć pierwszego właściciela.
Przy 5 latach coraz bardziej liczą się paliwo albo energia, serwis i przebieg. Tu właśnie zaczyna działać przewaga tańszego ładowania domowego.
Przy 8 latach udział kosztów energii, serwisu i napraw robi się jeszcze większy. Z drugiej strony rośnie znaczenie stanu technicznego konkretnego egzemplarza, w tym kondycji baterii albo osprzętu silnika spalinowego.
10 000, 20 000 i 30 000 km rocznie
Przy naszym modelu różnica w kosztach energii i paliwa rośnie wraz z przebiegiem.
Dla EV ładowanego tylko w domu:
Roczny przebieg
Benzyna rocznie
EV rocznie
Różnica rocznie
10 000 km
4900 zł
2178 zł
2722 zł
20 000 km
9800 zł
4356 zł
5444 zł
30 000 km
14 700 zł
6534 zł
8166 zł
Im większy przebieg, tym trudniej ignorować koszty paliwa. I tym bardziej bez sensu staje się ocenianie opłacalności auta tylko po cenie odsprzedaży. I nie jest to żadna czarna magia – to wszystko każdy może policzyć sobie sam, na własnym przykładzie.
Samochody spalinowe też tracą wartość. Zależy ona od przebiegu, wieku, historii serwisowej, liczby właścicieli, wejścia nowej generacji, norm emisji i zmiany gustów klientów. Pytanie brzmi raczej tak: czy za 5-8 lat zwykły benzyniak będzie równie atrakcyjny na rynku wtórnym jak dziś? Tu nie ma uczciwej odpowiedzi na twardo.
Nie pytaj tylko, ile samochód straci na wartości. Zapytaj, ile naprawdę będzie Cię kosztował przez cały okres użytkowania. Jak liczysz TCO u siebie, bierzesz pod uwagę głównie cenę zakupu, ratę, paliwo czy cenę odsprzedaży?
Źródła informacji:
IEA – International Energy Agency
IEA – Total cost of ownership difference between BEV and ICE cars
IEA – Global EV Outlook 2026
IEA – Trends in electric car affordability
BEUC – European Consumer Organisation
BEUC – Cost of zero-emissions cars in Europe
BEUC – Electric cars are a good deal for consumers
Ayvens
Ayvens – Car Cost Index 2026
Ayvens – The difference in costs between an EV and an ICE
URE – Urząd Regulacji Energetyki
URE – Średnia cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych
URE – Ceny i wskaźniki